| Maxx23 a întrebat:

Buna lumea! La mulți ani femeilor de 8 martie! Ma confrunt cu tenul meu, nu stiu ce sa mai fac.
Am 27 de ani, tenul nu are stralucire, nu arata bine ca unui ten de bebelus, sa zicem.
Folosesc zilnic gelul de curatare CERAVE, ma spal dimineata si seara, aplic crema hidratanta Gerocossen cu aloe Vera dar nu ajuta nimic. Am cearcane uneori, tenul meu pare deshidratat, uscat, lipsit de luminozitate. Nu stiu ce e asta. Multi sunt cu ten curat, luminos iar eu am probleme. Nu am mai patit-o asa ceva pana acum. Ce sa fac? Mentionez ca am ten gras cu tendinta acneica.

Răspuns Apreciat de Editori
| Balaria a răspuns:

Sunt multe motive pentru care suferă tenul tău. E foarte adevărat că alimentația și hidratarea au un rol extrem de important dar sunt și alți factori care indiferent de dietă, îți afectează tenul, precum: lipsa de vitamina C, lipsa de vitamina D (mai ales iarna și lunile reci când nu prea avem contact direct cu razele soarelui), poate e o problemă hormonală sau ai un stil de viață stresant și nu ai un ciclu de somn. Din păcate sunt multe lucruri ce îți afectează pielea, atât cea de pe față cât și de pe tot corpul. Cel mai bine e să te duci la un doctor dermatolog care știe să identifice problema. Doar produsele cosmetice nu pot transforma radical un ten.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iar sexul tău este?

| Violleta2022 a răspuns:

Fumusetea tenului vine din burta, ca tot ce bagi acolo, se cunoaste pe fata si crede-ma ca este purul adevar.
O hrana sanatoasa si o hidratare buna, duc la un ten frumos si sanatos.
mananca sanatos cu multe, foarte multe legume si fructe, varietatea mare, nu doar 1 singur produs. Carnea sa fie fripta sau fiarta, nu prajita.
Se evita maxim: fast foodul, prajelile, sosurile, alcoolul, sucurile, salamurile, tocaturile si afumaturile.
Hrana sanatoasa si apa plata, iti vor imbunatatii sanatatea dar si aspectul exterior al pielii si evident, tenul.
Pentru fata nu recomand decat apa calda si sapun, dimineata si seara.

| johnnny123 a răspuns:

"tenul meu pare deshidratat, uscat"
"Mentionez ca am ten gras"

Nu mă pricep la creme de față, dar poate că primul pas în alegerea cremei potrivite ar fi să te hotărăști ce ten ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil problemele tale vin din faptul că ai o alimentație nesănătoasă, bea doi litri de apă pe zi, mănâncă sănătos și fă sport.
Sedentarismul și alimentația nesănătoasă îți poate afecta aspectul fizic

| elemonis a răspuns:

Buna.
Mergi la un medic dermatolog. Incearca sa ai si un stil de viata sanatos. Sunt persoane care dupa ce mananca de exemplu fast food le iese cosuri.