| And456 a întrebat:

Cum as putea sa acopar coșurile cu machiaj? Ce trucuri cunoaste-ti pentru o acoperire mai buna a cosurilor? Folosesc crema hidratanta, baton corector, fond de ten și spray de fixare, dar degeaba machiajul nu rezistă mai mult de 2 ore. Ce altceva as putea sa mai fac pentru a acoperi imperfecțiunile tenului meu?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Fondul de ten pe care tu il folosesti nu e destinat unui ten gras, de aceea nu iti rezista asa bine. Trebuie sa folosesti unul matifiant, nu hidratant(exemplu: revlon colorstay). Ca sa acoperi cosurile mai bine, foloseste intai un corector verde, pentru ca neutralizeaza roseata si peste el fondul de ten, pentru ca batoanele astea corectoare nu au putere mare de acoperire. Eventual il poti incerca pe cel de la catrice, camouflage cream, cred ca e cel mai bun din gama asta a produselor mai accesibile. Dupa ce ai aplicat produsele, aplica un strat fin de pudra translucida, ca sa nu arate tenul incarcat. Spray-ul de fixare e apa de ploaie din punctul meu de vedere... Sa nu uit, inainte de machiaj foloseste o crema matifianta. Gasesti la gerovital in gama happiness, cea in recipient mov cu afine, iar pe timpul noptii sa folosesti mereu o crema hidratanta, nu matifianta, pentru ca si un ten gras are nevoie de hidratare. In caz contrar, va produce mai mult sebum pentru a-si suplimenta nevoile

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

De asemenea, ai grija la alimentatie, la cum iti ingrijesti tenul, la demachiere(e extrem de important sa te demachiezi foarte foarte bine) si sa tratezi si cauza, nu doar efectul, de aceea si eu iti recomand sa mergi la un medic dermatolog.

| AndCat26 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog sa.ti dea un tratament pentru cosuri ca sa poti scapa de ele. Sau sa incerci tratamente de la farmacie. daca nu, sa cauti produse mai de calitate pentru machiaj.

| And456 explică (pentru AndCat26):

Folosesc tratamente pentru coșuri, dar nu dau rezultate, cât despre produsele pe care le folosesc, acesta sunt de la avon - fond de ten avon luxe.

| anonimaalee29 a răspuns (pentru And456):

Fondul de ten Luxe este pentru tenul uscat si normal, daca ai ten gras nu este recomandat deloc, cauta ceva special pentru ten gras, iar eu nu iti recomand niciun fond de ten de la Avon, fiindca toate oxideaza, adica se fac portocalii pe fata si se strang... Dupa 2 ore eu arat mai ceva decat un clown...si nu glumesc.