| IOANAio9 a întrebat:

am 15 ani si de curand o prietena m-a invitat la majoratul ei..problema este ca mama nu vrea sa ma lase sa merg..toti prietenii mei merg.ea spune ca sunt prea mica ca sa merg.dar acolo sunt multi si de varsta mea! eu i-am spus ca toti vor merge si ea imi repeta mereu"da dar tu nu esti toata lumea!" Niciodata nu m-a lasat sa merg la nicio petrecere...am asigurat-o mereu ca nu o sa patesc nimic sau ceva de genu.dar ea tot nu vrea sa ma lase...cum as putea sa o fac sa ma lase sa merg? va rog sa ma ajutati, dau funda!

Răspuns Câştigător
| sorinutza99 a răspuns:

Ei bine..este o problema de care am auzit foarte des si am trecut si eu prin asta...mama ta iti vrea binele si sa nu o intelegi gresit.ce idei iti pot da sunt : sa ii spui ( cu o voce calda)ca nu mai esti un copil si ca ai crescut ca vrei sa te distrezi si tu si ca prietena aceea iti este foarte draga si chiar vrei sa ii fi alaturi la majoratul ei, sau ai putea sa o rogi pe prietena aceea sa vorbeasca cu mama ta si sa o asigure ca totul va fi in regula si ca nu va fi nici o problema sau abordeazo intr-un fel ca si acesta :,, poate si tu ai trecut prin acestea, presupun ca si tu ti-ai dorit foarte mult ceva..astfel imi doresc si eu enorm sa merg la aceasta petrecere.Incearca sa o faci sa inteleaga ca ai crescut, ca vrei sa te distrezi cu prietenii si ca nu mai esti un fetita care sa stea acasa... Sper ca te-am putut ajuta.SUCCES

6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

La petreceri ie baieti, ie bautura, ie droguri (optional) ie scandal, ie curvasaraie, ie multe...
Mama ta nu te-a lasat din 2 motive posibile :
- Nu cunoaste care vor fi participantii si nu-i cunoaste personal pe participanti
- Nu are incredere in tine pentru ca ai facult si alte tampenii in trecut si stie ce poama esti laughing

| DeN1 a răspuns:

laughing Asa sunt toate mamele...protectoare happy Si eu sunt de aceeasi varsta cu tine si frecventez cluburile si asa..sa nu uiti niciodata ca mama ta iti vrea doar binele.
Eu de obicei cand vreau ceva ma rog de ea si cateodata ma smiorcai pe acolo... daca m-ai lasa pe mine in locul tauuuuu laughing) vreau si eu sa ma rog de mama dar eu nici macar nu trebuie sa-mi cer voie;-s. Spune-i ca-ti doresti foarte mult si ca o sa fi cuminte, o sa inveti la scoala, nu-ti mai trebuie bani de buzunar si vrajeli d'astea :d

| DianaIstratii a răspuns:

Buna!happy Eu te sfatuiesc sa incerci sa ii spui ca de exemplu sa faci curat in casa sau alte chestii, sau sa o convingi, sau poti sa vorbesti cu cineva apropiat sa o convinga ca daca stai acasa nu iti poti face prieteni noi, nu comunci cu nieni...succes!

| Eidriana a răspuns:

Acuma nici eu nu am fost la niciun majorat la 15 ani, dar am fost la 16 ani. Si am avut la al meu persoane de 15 ani, dar lor le cunosteam si parintii si cunoscandu-ma au avut incredere ca vor fi in siguranta. Plus ca erau si ai mei acolo. Bine, de atunci s-au schimbat multe, au trecut vreo 9 ani.
Dar si mama ta probabil a trecut prin asa ceva si probabil a facut ceva pe la majoratele astea tongue
Oricum, daca nu o cunoaste pe prietena ta, poate ar trebui si daca vor fi parinti pe acolo ar trebui sa-i spuna ca sunt si ca sunteti in siguranta.

| justmisterious a răspuns:

O poti ruga pe mama prietenei tale sa vorbeasca cu mama ta si sa o asigure ca esti in siguranta daca mergiwinking

| KriZe10 a răspuns:

Salut... ai putea sa rogi o prietena sau prietene sa te ceara de la mama ta si sa i spuna ele ca nu are de ce sa se ingrijoreze... s au daca nu ai prieten roaga un baiat de incredere sa o asigure pe mama ta ca nu vei pati nimica deoarece mergi cu el. FUNDA:X:X
?