| angelsorry a întrebat:

Heii TPU! As vrea sa ma sfatuiti cu ceva. Povestea mea e un pic mai lunga si complicata...Am media cea mai mare de la mine din clasa.Intotdeauna mi se spune ca sunt cea mai buna din clasa si mai toata lumea ma invidiaza. Exista o fata la mine in clasa care este cam a treia la invatatura.E foarte populara in scoala,e frumoasa si toti vor sa fie prietenii ei, doar ca e cam guraliva si fitoasa, dar nimeni nu vede asta.Problema este ca ea se da prietena buna cu mine cand de fapt ma barfeste si le spune lucruri oribile celorlalti.Ii e ciuda pe mine si intotdeauna vrea sa ma intreaca si vrea sa mearga la acelasi liceu cu mine,la aceeasi facultate,aceeasi meserie,sa ne mutam impreuna in strainatate si eu pot sa zic ca o urasc din cauza ca intotdeauna totul este intre mine si ea:profesori(pentru ca e frumoasa si mica de inaltime ceea ce ii da un aer dragalas, fiind rasfatata tututora), prieteni si chiar si baieti.Chiar si mama ei i-a spus mamei mele ca vrea sa-mi fure viata,sa se ridice cat mai sus, nu pentru ea si nu singura, ci daramandu-ma pe mine.Toti cred ca suntem prietene, dar de fapt amandoua ne uram.As vrea sa scap de ea,nu mi-e frica de ea, dar stiu ca daca voi prinde curaj si ii voi spune sa ma lase, nu voi scapa de gura ei.Nu o mai suport efectiv imi ea totul:prieteni, tot, fara sa ii fie rusine si mai mereu pierd in fata ei.Nimeni nu stie ca e cea mai prefacuta persoana! Va rog ajutati-ma!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Sase a răspuns:

Scapa de ea intr-un mod public, in fata tuturor. Astfel, ea nu va mai putea pretinde ca totul e ok intre voi. La prima vedere, problema ta pare superficiala, dar recunosc ca m-am confruntat cu asta si e destul de sacaitor. Alege-ti niste prieteni care sa te sustina(sa te ajute sa o tii departe) si introdu in conversatiile cu ea replici ca:"Dar tu o viata a ta chiar nu esti instare sa ai?" sau "Asta e tot ce poate imaginatia ta? Sa ma imite pe mine? Nu vrei mai mult de la tine? " sau, marog, ce crezi tu ca i s-ar potrivi. De asemenea, foloseste replici care sa-i puna la indoiala inteligenta, dar nu jignitoare, ci care sa arate ca esti ingrijorata pentru ea:"Ce trist e ca nu ai propriul tel in viata, o sa ajungi ca o marioneta si o sa-ti para rau ca nu ti-ai trait viata astfel incat sa te reprezinte pe tine." Deci, tine-o la distanta fiind putin bitchy(e inevitabil), dar cu cat mai multa gratie. Iar replicile pe care ti le-am dat eu sunt doar exemple. Sigur gasesti tu ceva sa-i spui care sa mearga mai bine cu situatia, iar daca iti plac astea, esti libera sa le folosesti.

| Mέℓℓ a răspuns:

Ignor-o.Umileste-o daca trebuie. Nu arata ca si cum ai fi mai slaba decat ea.Fii mai intepata.