| Violetta4321 a întrebat:

Bună, am 17 ani, 1, 69 și 63-64kg. Am gambele groase, chiar foarte groase, m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi? straight face ce exercitii fizice as putea face pentru a le subția sau cu le-as putea camufla(sfaturi vestimentare). Mulțumesc anticipat! Fundă.

2 răspunsuri:
| Robbe a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa-ti faci o dieta + cardio.
Adica trebuie sa nu depasesti un anumit numar de calorii intr-o zi.
De exemplu daca mananci 1500 calorii pe zi, cealalta zi trebuie tot pe acolo insa trebuie sa completezi cu cardio (antrenament de intensitate mare care ard grasimile)
- alergat
- sarit coarda
- inot
- alte antrenamente dinamice care cer o anumita putere de la tine sa le executi, nu neaparat cu greutati, dar ceva de anduranta ai putea incerca

Incearca sa mananci mai multe salati si sa nu mananci multa carne grasa. Daca mananci oua, asigura-te ca nu mananci foarte multe galbenusuri deoarece contin colesterol si grasimi (poti eventual sa le separi)
Si foarte important nu manca seara preparate bogate in grasimi si carbohidrati (orez, paste, cartofi prajiti etc)
Macar 30 min de alergat/zi trebuie dupa 1-2h dupa ce ai mancat.

Sper ca te-am ajutat, multa bafta.
Ideea e ca nu trebuie sa te iei dupa ceilalti ce zic, poate o fata e mai urata, poate una e mai slaba, tu esti in felul tau si fiecare suntem diferiti. Daca vrei sa mai retusezi tu ceva la tine asta e ok, dar sa nu te afecteze psihologic asta, fii tu insati si nu mai baga de seama ce zic altii, ca vorbesc de foame, ei cred ca sunt perfecti si gata sa atace cu comentarii.
O seara buna!

Răspuns utilizator avertizat