| Diana_2332 a întrebat:

Am 17 ani si am parul foarte gras trebuie sa fac baie in fiecare zi sau cel mult la 2 zile si am auzit ca nu este sanatos sa te speli pe cap asa des... Ce pot face? daca ma dau cu balsam trebuie sa fac baie in fiecare zi daca nu o data la 2 zile.Ma spal pe cap cu head&shoulders citrus fresh(pentru par gras)am incercat si alte vriante dar e la fel sad ce imi sugerati? banuiesc ca nu sunt singura care am aceasta problema heeeelp sad multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| JustInCase_1628 a răspuns:

Nu e adevarat, e un mit faptul ca daca iti speli parul in fiecare zi poate dauna. Acum ca e vara il poti lasa sa se usuce singur, astfel nu il mai "stresezi" cu foehn-ul. Ar trebui sa cumperi un sampon pentru par gras din farmacie, cele pe care le gasim in supermaket-uri nu sunt bune, mai ales cand vrem sa rezolvam o problema a parului. Nu mai folosi balsam, foloseste o masca de par, pe care trebuie sa o aplici doar la varfuri.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încearcă să te speli mai rar chiar dacă se îngrașă, cu apă mai călâie și la final clătește-te cu oțet de mere îndoit cu apă.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

La 2 -3 zile nu cred ca e vreo problema sa te speli pe cap[vedetele zilnic fac asta], in leg cu samponu...nu cred ca exista unu ca sa fi multumita in totalitate de el[ma refer la sampon]

| DonAnonymius a răspuns:

Ştiu exact prin ce treci.Crede-mă,totul se rezolvă cu ajutorul unui şampon naturist+un balsam din aceeaşi gamă.Eu folosesc de vreo 6 luni şamponul si balsamul de la Krauter şi funcţionează perfect.Comandă şi tu de pe net:http://www.life-care.com/brand/krauter/.Repet,garantez reuşita!

| DeeepEyesClau a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Ma spal la doua zile, cu Johnson's Baby (are un pH neutru). Cred ca e si din cauza varstei, caci eu cel putin nu am avut problema asta pana la 14-15 ani.

| xLidiax_1602 a răspuns:

Buna!
Si eu am avut aceasta problema si nu trebuie sa te speli asa de des trebuie sa te speli mai rar si cu sampanu garnier cu menta e pentru par gras si normalbig grin.Mie mi s-a intamplat de la un balsam...nu trebui sa te dai cu samponuri care nu-ti priete ca va provoca reacti alergice (ma refer la faptul ca se despica parul, se ingrasa etc...)
La fel balsamurile trebuie sa iti priasca sa nu fie pentru alt tip de par ca asa nu facem nimic ai grija cum iti alegi sampoanele si balsamurile! Sper ca ti/am fost de ajutorbig grin