| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu a întrebat:

Cum fac sa nu imi mai cada firele de par usor? eu m-a spal cu Head&shoulders classic clean si citrus fresh si cu balsam dupa spalare parul meu arata bine dar dupa 2 zile de cate ori ma pieptan gasesc cteva fire de par pe piaptan, aveti o solutie? sad

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e normal sa iti cada zilnic 5-100 fire de par. daca este mult mai mult, incearca sa te speli cu frunza de nuc/sa te dai cu gaz in care ai macerat usturoi pisa si lasat la intuneric 30 de zile. poti folosi si urzica/pelin si sa faci spalaturi..foloseste ulei de masline/ricin
O zi frumoasa sa aihappy

| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu explică (pentru caramela):

Scarbos... :-&

| caramela a răspuns (pentru pitzipoancoiesidepeprofilulmeu):

Draga mea, o fi scarbos, dar nu vad ce..in fine, dar ce am enumerat, sunt retete naturiste cu mare efect practicate de mine, plus ca de 2 ani folosesc masca de ou cu ulei de masline si zeama de lamaie, altfel nu mi-as fi permis sa iti raspund doar de dragul unei funde/vot etc..am parul destul de lung si nu iti zic cati bani aruncam pe acele produse care erau "minune" recomandate de fiecare farmacist, asa ca m-am hotarat sa nu mai arunc bani aiurea si am trecut la cele mentionae, de altfel nu te obliga nimeni, ai cerut un sfat/parere iar eu nu am facut decat sa iti raspund.
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru pitzipoancoiesidepeprofilulmeu):

Draga mea de ce sa fie scarbos? Trucul cu gaz il foloseau parintii si bunicii nostri cand aveau probleme. Parul era matasos, usor de pieptanat si nu aveau probleme cu paduchii.

| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu explică (pentru Fatamuntilor):

Draga, mesajul "Scarbos'' nu era pentru tine si in plus ce ma intereseaza pe mine de paduchi?!

| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu explică (pentru Fatamuntilor):

Draga, MESAJUL ''Scarbos" nu era pentru tine si in plus ce ma intereseaza pe mine de paduchi. Intrebarea pe care am pus-o avea legatura cu cderea firelor de par, nu cu paduchi! Mai uitate odata, am zis eu ceva despre paduchi?!

| Fatamuntilor a răspuns:

Pana la 100 de fire cazute sunt normale si cad la toata lumea.Sunt recomandate mastile dintr-un galbenus de OU, ulei de masline si o lingura zeama de lamaie.
Sau ceai din frunze de nuc. Faci o fiertura din frunzede nuc si aplici acel ceai pe parul proaspat splalat.Lasi sa actioneze cateva minute, apoi clatesti.Dar asta numai daca nu esti blonda, asfel ar putea sa-ti coloreze parul.
Daca parul continuasa cada in cantitati mai mari, altele ar putea fi cauzele, un inceput de boala.Asfel ar fi cazul sa consulti un medic specialist.

| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu explică (pentru Fatamuntilor):

Multumec happy, dar sunt satena happy norocu` meu! laughing

| Iku a răspuns:

Buna!
Si sora mea are aceeasi problema. Uite cateva sfaturi foarte bune, pentru a nu-ti cadea parul:
-Date cu galbenus de ou, la radacinile firelor de par
-Cu otel pe par
-Inainte de baie cu ulei de masline.

De astemenea :! Atentie : Nu te duce des la frizer/coafor. O sa-ti pice si mai repede.

Dar uite cateva produse pentru tine :

-Şampon Mineralizant Protectiv 250 ml
-Şampon Nutritiv Pentru Păr Degradat Si Subţire 250 ml
-Şampon Pentru Strălucire 250 ml
-Şampon Pentru Spălări Frecvente 250 ml
-Şampon Pentru Păr Gras 250 ml
-Şampon Pentru Păr Cu Mătreaţă 250 ml
-Cremă Regenerantă Tricoactivă 200 ml
-Kerafil Forte fiole 10 fiole
-Kerafil fiole 10 fiole
-Ulei Pur De Jojoba Californiană 50 ml
-Ulei De Migdală Dulce 200 ml
-Şampon-Tratament Anticadere Par Cu Serenoa Repens 250 ml
-Loţiune Anticădere Păr Cu Serenoa Repens 100 ml

Si am luat oentru tine asta dintr-un articol :

- Masaţi pielea capului cu BALSAM DE ROZMARIN, pentru a deschide porii, a vasculariza ţesutul şi a-l pregăti pentru următoarele esenţe naturale. Masajul trebuie să dureze 3-5 minute, pînă cînd simţiţi că excesul de sebum începe să „ardă". Doar cînd simţiţi că balsamul a acţionat, puteţi aplica şamponul specific tipului dvs. de păr: ŞAMPON HIDRATANT PROTECTIV sau ŞAMPON NUTRITIV PENTRU PĂR DEGRADAT ŞI SUBŢIRE sau ŞAMPON PENTRU STRĂLUCIRE sau ŞAMPON PENTRU SPĂLĂRI FRECVENTE sau ŞAMPON PENTRU PĂR GRAS sau ŞAMPON PENTRU PĂR GRAS CU MĂTREAŢĂ. Şamponul-tratament se aplică într-o cantitate foarte mică, cît o nucă, şi se masează bine.

- După şamponare, clătiţi bine părul şi aplicaţi CREMA REGENERANTĂ TRICOACTIVĂ. Lăsaţi să acţioneze 7-8 minute. CREMA REGENERANTĂ TRICOACTIVĂ este un tratament, dar poate fi folosit şi ca simplu balsam, cu rol de descurcare a firelor de păr (inclusiv pentru părul creţ şi ondulat).

- Clătiţi CREMA REGENERANTĂ TRICOACTIVĂ şi pieptănaţi, după care aplicăm KERAFIL FORTE FIOLE. Evitaţi contactul cu ochii şi mucoasele. Lăsaţi în păr fiolele cu extracte naturale, imaginîndu-vă că faceţi baie în plante. Nu clătiţi, ci lăsaţi extractul de plante în păr.

- Dacă vreţi să aveţi un păr perfect, lucios şi sănătos, puneţi în podul palmei cîteva picaturi de ULEI PUR DE JOJOBA CALIFORNIANĂ sau ULEI DE MIGDALĂ DULCE şi treceţi mîna prin păr, apoi pulverizaţi cu PARFUM OANA TURCU.

- Masaţi pielea capului cu BALSAM DE ROZMARIN timp de 3-5 minute, pînă cînd simţiţi că pielea capului s-a încălzit, a ars surplusul de grăsime şi a echilibrat pH-ul pielii. BALSAMUL DE ROZMARIN activează circulaţia, vascularizează ţesutul şi favorizează trezirea la viaţă a bulbului, cu sau fără firul de păr. Ştergeţi epiderma cu apă oxigenată de la farmacie şi spălaţi cu ŞAMPON-TRATAMENT ANTICĂDERE PĂR CU SERENOA REPENS sau şamponul specific fiecărui tip de păr. Aplicaţi apoi LOŢIUNE ANTICĂDERE PĂR CU SERENOA REPENS şi KERAFIL FORTE FIOLE.

| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu explică (pentru Iku):

Dar s-ar putea sa mearga! Multumesc! star

| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu explică:

Ati putea sa-mi recomada-ti un sampon Head&sholders?