| Sânziana_Deniisa_1997 a întrebat:

am acnee si cosuri negre si am incercat o gramada de tratamente luate de pe internet, dar fara rezultat. Cine stie tratamente buna, facute acasa. Multumesc!

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Si eu am incercat tot felul de masti si creme neadecvate tipului meu de ten, si m-am umplut de cosuri si am mai facut si o alergie, asa ca am apelat la un dermatolog, m-a scapat de acnee timp de 1 luna, si am scapat si de petele lasate de acnee printr-un peeling chimic facial. Acum imi mai apar doar la menstruatie si cand sunt stresata ( asa imi apare mie acneea) cate un cos, si ma dau cu o lotiune de la acne out, dar doar pe cos, si pana maine dimineata nu maie este.
Sfatul meu este sa te duci la un dermatolog, sa vezi care e cauza acnee ( din cauza dereglarii hormonale, a stresului, a alimentatie proste, a igienei proste) si tipul tau de ten, apoi ea o sa iti spuna ce creme sa folosesti. Eu de dimineata si seara ma spalam pe fata cu sapun de la acne out, apoi dimineata aplicam o crema de la acne out doar pe cosuri, iar seara dupa splare aplicam lotiunea acne out si o crema hidratanta de la bioderma, plus ca luam si pastile de bio- seleniu +zinc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acneea deseori e tratata superficial.Acneea e o problema medicala si trebuie tratata la dermatolog.Nu o mai chinui cu alte remedii facute acasa si luate de pe internet.Am avut o colega care avea o acnee severa si nu scapa cu nimic de ea, s-a dus la dermatolog, i-a dat un tratament si acum nu mai are nimic pe fata. Acneea poate ascunde unele dezechilibre hormonale sau mai multe boli(ex:chisturi ovariene) si e bine sa consulti un specialist. Legat de punctele negre, si eu am si le scos odata pe saptamana, acasa.Nu prea reusesc ce-i drept, sunt cam dificile.Se pot scoate la salon cu acul dar sincer nu ma tenteaza.Si prefer dupa ce fac baie, cand porii sunt deschisi sa le scot cu degetele si cu un servetel(ar fi ok sa nu ai unghii, e mai eficient). Succes!

| dianainsta01 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog, crede-ma. am stat cu cosurile ani de zile si le-am suportat. in momentul in care am fost la doctor am scapat de ele in maxim 2 luni. merita. doar nu vrei semne, nu?

| alexutza222 a răspuns:

Usturoi pisat pentru cosuri. Nu e gluma, eu am folosit si m-a ajutat foarte mult. Foarte bun este si ceaiul de musetel aplicat pe cosuri, evident.

| Jisttle100 a răspuns:

Initial, ar trebui sa inmoi cosurile. Faci un ceai si stai cu fata in ibric si un prosop pe cap cateva minute, apoi storci punctele negre. Dupa asta, aplica apa oxigenata si ulei de masline. Apa oxigenata si uleiul le vei aplica in fiecare seara de acum inainte. Ceea ce este important este sa iti speli fata cu un gel special in fiecare seara si dimineata (recomand Vichy Normaderm). Eu asa am scapat de cosuri.