| Bailey a întrebat:

Buna imi puteti spune si mie niste tratamente facute in casa pentru cosuri si puncte negre. (nu vreau creme de cumparat) niste tratamente sa pot sa le fac acasa). Plzzz. Dau fundita la cele mai multe si mai bune big grinbig grin

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Pentru coşuri, poţi face o soluţie de suc de lămâie cu apă, cu care să te dai noaptea. Dacă simţi că îţi arde pielea, mai diluează sucul cu apă.
În ceea ce priveşte punctele negre, poţi realiza următorul preparat: într-un pahar, pune nişte mălai, oţet (de mere, de struguri) şi puţină apă. Amestecă până mixtura devine omogenă şi pune-o pe zonele unde ai puncte negre. Ţine-o aşa câteva ore, până se usucă. Repetă acţiunea în fiecare zi şi vei vedea că într-o săptămână vei avea rezultate notabile.
Iar în legătură atât cu coşurile cât şi cu punctele negre, poţi încerca o exfoliere: fierbe nişte apă şi pune-ţi capul deasupra vasului, acoperindu-l cu un prosop pentru ca aburii să ajungă numai pe faţa ta. Pielea moartă va fi îndepărtată şi impurităţile din piele care generează coşuri, puncte negre şi puncte albe vor dispărea.
Mult succes!

7 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Pentru punctele negre: faci un ceai de musetel intr-un recipient suficient de mare ca sa-ti cuprinda fata; stai deasupra baii de musetel cel putin 10 minute, avand capul acoperit de un prosop, astfel incat sa nu te arzi la fata (mare grija). Apoi cu malai grisat masezi circular zonele pentru puncte negre si clatesti cu apa calduta.
Pentru cosuri e bine sa ai grija cum te alimentezi si cum te hidratezi.
Este recomandat sa mergi la un dermatolog.
Mari succese!

| valThina a răspuns:

Eu stiam asa : intr-o cratita mai mare fa ceai de tei sau de ce vrei tu. apoi pune un prosop pe cap si stai deasupra catitei in asa fel incat aburii sa vina doar pe fata ta si sa nu iasa afara. apoi, iei un ou, amesteci cu putin malai si te freci pe fata cu el si apoi te clatesti cu acel ceai(vezi sa nu pui si zahar in el)sau cu apa calduta, dar asta dupa ce ai stat cel putin 2-3 min cu capul deasupra aburilor. apoi poti aplica o crema si cam asta e tot.asa faceam si eu si da rezultate de la prima aplicare(mai ales pentru punctele negre) la cosuri o sa fie ceva mai dificil.eu folosesc crema : retin-a dar aceasta se da numai pe cos pentru ca exfoliaza pielea dimprejurul cosului si nu cred ca asta doresti. sper ca te-am ajutat

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Cel mai usor mod de a incepe un tratament naturist pentru acnee este sa te uiti in cosul de cumparaturi sau in frigider. Plantele, fructele si legumele sunt alternativele perfecte pentru tratamentele obisnuite pentru cosuri.
Poti incepe cu tratamentul pe baza de aloe vera. Aloe vera are proprietati antibacteriene, iar pulpa, un lichid incolor sub forma de gel, actioneaza ca antiinflamator si vindeca iritatiile pielii. Aloe vera reduce secretia de sebum si previne aparitia cosurilor. Aplica gelul direct pe cosuri.
Castravele este delicios in orice salata sau sandwish. Insa, este extrem de eficient in curatarea fetei si sporeste elasticitatea pielii. Poti taia felii castravetele si sa le aplici pe cosuri. Castravetele are o actiune benefica si ca masca pentru ten. Poti amesteca castravetele cu laptuca si morcov pentru a-ti face o masca.
Sucul proaspat de lamaie - bun pentru limonada in zilele fierbinti de vara – poate fi folosit pentru spalatul fetei. Curata-ti tenul cu suc de lamaie, iar apoi c lateste tenul cu apa curata. De asemenea, poti folosi caise proaspete.
Un alt tip de masca faciala, putin mai greu de obtinut, este cea pe baza de iaurt si tarate. Amesteca-le pana obti o pasta omogena, iar apoi aplica amestecul pe intreaga fata. Taratele curata profund tenul.
Plantele ca papadia, hamamelis si trifoiul rosu sunt excelente in tratarea acneei.
Desigur, consumand multe fructe si legume se reduce riscul aparitiei cosurilor.
Sper ca te-am ajutat funda?

| Candice a răspuns:

Masca cu albus de ou si malai - bati bine albusul de ou dupa care adaugi malaiul si amesteci happy iti ia cam 3 minute

| Ð0ℓySh a răspuns:

Hello,,,eu folosesc o ''crema-sampon'' de la NEUTROGENA.
ii super buna si o folosesti pe piele uda,,, o lasi pentru 2,, 3 min si apoi te limpezesti...iti mentoleaza pielea,,:X:X...freeesshh

| Iubiţica95 a răspuns:

Deci iai sapunul si-l treci prin razatoare si amesteci cu un virf de lingura de bicarbonat.Inmoi intr-un tampon putina apa si speli fata cu ce ai obtinut de 2 ori saptaminal.Este contra acneei si punctelor negre happy

| deyUtza224 a răspuns:

Poti folosi:
A.Masca de fata cu portocale si iaurt
Iaurtul poate fi utilizat pentru a curata porii precum si pentru a furniza pielii un tratament pentru cosuri, care sa o rasfete si sa o hraneasca. Tot ce trebuie sa faci este sa iei un bol de marime medie si sa amesteci o lingurita de iaurt simplu cu o lingurita de suc de portocale proaspat stors. Cand amestecul va avea textura dorita, vei putea sa o intinzi pe piele. Lasa masca de fata sa actioneze timp de 15-20 de minute si incheie tratamentul calmant prin spalarea fetei cu apa calduta.
sau
B.Masca de fata cu lapte si nucsoara
Curata-ti pielea de cosuri si puncte negre aplicand aceasta masca de fata. Pentru a obtine efectul dorit amesteca o lingurita de nucsoara macinata si o lingurita de lapte intr-un bol de marime medie. Trebuie sa obtii o pasta, care sa poata fi usor aplicata pe fata. Tine masca pe fata pentru cel putin 30-40 de minute pentru a obtine rezultate rapide si vizibile. In final, clateste fata cu apa calduta.