| Claudya54 a întrebat:

am auzit ca daca iti faci buzele cu ruj, luci faci cancer! E adevarat?

21 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu este adevarat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu ruj luci buci

| MitroKta a răspuns:

A, si de cand ai auzit asta, mai iti faci buzele cu ruj, luci? laughing

| raluk27 a răspuns:

Cine ti-a spus prostia asta?raised eyebrows

| Claudya54 explică (pentru raluk27):

Asa am auzit si eu

| raluk27 a răspuns (pentru Claudya54):

Nu are nici o legatura rujul cu cancerul.

| raluk27 a răspuns:

Fata aia e o proasta. Din contra, rujul hidrateaza buzele, ti le face mai apetisante, te face mai frumoasa. Iti spun eu, buzele se deshidrateaza daca nu le dai cu nimic. Depinde si de calitatea rujului.

| DraudeS a răspuns (pentru raluk27):

Rujul hidrateaza buzele? De cand si pana cand? Strugurelul ce mai face atunci?
Mai apetisante si mai frumoasa? De unde si pana unde? (Exceptand filmele xxx) Depinde de calitatea rujului? Pai? Cum adica? Un ruj de paralizeaza iar atlul iti vindeca inima?

| raluk27 a răspuns (pentru DraudeS):

Da. De cand au aparut rujurile de calitate care au in compozitia lor agenti hidratanti si au o consistenta cremoasa. Si strugurelul hidrateaza, dar mai mult "repara" buzele crapate. Din punctul meu de vedere, strugurelul e apa de ploaie.
Da. De unde? Nu stiu, uita-te si tu in revistele de moda, pe strada, la tv, pe net, la femeile din jurul tau. Cred ca majoritatea se da cu ruj, nu cu strugurel (ma rog, cele care isi permit). Daca ai fi intrat intr-un magazin de cosmetice, ai fi observat ca sunt n nuante de rujuri, de la cele mai stridente, pana la cele mai naturale. Nu te pune nimeni sa il alegi pe cel mai tipator. Poti alege o nuanta discreta. Cat despre calitatea rujului, iti propun sa incerci un ruj de 3 lei, cumparat de la o taraba, versus un ruj putin mai scump, de la o firma cat de cat cunoscuta. Si sa imi spui daca vezi vreo diferenta.

| raluk27 a răspuns:

Ba da, era nevoie. Pt ca sunt unele "specimene" care raspandesc astfel de legende, si se gasesc alte persoane care sa le creada, desi nu au nicio baza.
Da, parerea ta. Cand ai sa fii fata si ai sa te dai cu un ruj, atunci ai sa fii in masura sa emiti parerihappy

| raluk27 a răspuns:

Da? In ce sens? Doar pentru ca folosesc ruj? Interesant

| raluk27 a răspuns:

Sa stii ca nu o sa mai dorm

| raluk27 a răspuns:

N-am nevoiehappy

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

S-au facut niste studii britanice pe aceasta baza si s-au dovedit pozitive. INSA, 1 la miliarde, anumite tipuri de ruj, si frecventa la care te dai. Mai bine iti faci probleme sa nu te calce o masina decat sa faci cancer de la ruj.

Sanatate!

| Schatzyyyyy a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva! Toate fetele se dau cu un luciu sau ruj, daca ar fi sa ne luam dupa spuse toate au efecte negative!

| SOLDADO a răspuns:

Am vazut odata la stiri ceva de genu imi aduc aminte ca anumite produse cosmetice provocau cancer da ( in masura foarte mica ) nusj sa-ti explic. Solutia era sa cumperi produse de calitate.

| ChristopherE a răspuns:

Sincer nu am auzit ca poti sa faci cancer din ruj, dar azi e posibil sa te imbolnaveti din orice maruntaie.

| LilianaT a răspuns:

Prostie adevarata...Stai linistita nu faci nici un fel de cancer sau ceva de genul daca folosesti ruj sau luciu de buze.

| telefon000 a răspuns:

Nu e adevarat...dar ai grija cui ii dai fardurile tale

| TheLittleMonster a răspuns:

Nu e adevarat. Cine ti-a spus asta probabil a vrut sa faca misto de tine. Nu poti face cancer de la ruj. Dar ai grija sa nu dai fardurile tale si altora, pentru ca poti contacta anumiti virusi si poti face iritatii urate. Fardurile sunt doar pentru uz personal, cum e periuta de dini de exemplu. Asta a fost doar un sfat. happy

| prafova a răspuns:

E o prostie. sa nu crezi asa ceva