| εмiLч97 a întrebat:

Salut;-)
Am auzit ca daca mananci sau mesteci guma o sa ai cancer... E adevarat? :-|

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Consumul excesiv de guma de mestecat ne agraveaza, gastritele, ulcerele, poate creia tulburari in sistemul nervos si uneori cauzeaza diareea. Grav este cand este consumata odata cu tigara, ne ajuta sa extragem in noi [toxinele] substantele cancerigene. Dupa parerea mea guma de mestecat fara zahar este buna dar consumata dupa masa si nu se tine in gura mai mult de 10-15 minute.

| ioana1704 a răspuns:

Glume taiva, glume!

| belze9but a răspuns:

Cand aparuse guma orbit, si dupa reclamele de la televizor, lumea cerea guma la farmacie pentru dureri de dintihee hee

| DjSergyu a răspuns:

Buna...chestia asta ca mananci guma si risti a face cancer e o porcariewinking nu faci nici un cancer, si eu am auzit un asemenea lucru dar dupa aceea nu am mai auzit nimic, deci poti manca linistita guma, dar asculta ceva nici chiar 5 pachete de guma pe zi ca iti cariezi dintiiwinking sper ca am fost de ajutor. daca da voteaza-mi raspunsul sau da-mi funda.MULT SUCCES!

| AikkoxD a răspuns:

Da' de unde? Mestec guma de cand eram mica si nu e nici cea mai mica 'idee' de cancer.

| danaG a răspuns:

Mama mea a murit de cancer, si nu mesteca guma. iar medicii ne-au spus ca inca nu s-au descoperit cauzele bolii ca sunt:"inca o necunoscuta a medicinii"! dar ca cei care au avut cazuri de bolnavi de cancer in fam sunt mai predispusi la boala! sper ca te-am lamurit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, de fapt guma iti face bine la dinti si iti improspeteaza respiratia. daca mananci guma si din greseala o inghiti, se poate sa faci cancer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, bineinteles ca nu-i adevarat. Poti minca cita guma vrei, numai vezi sa ai grija de dinti.Eu maninc guma 5.