| Adela50 a întrebat:

Am avut unghii false cu gel la Paste, iar cand mi.au cazut unghiile mele au devenit foarte sensibile si moi.Stie cineva niste tratamente pentru intarirea unghiilor? Fundita.

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună!
1. Trebuie să le dai o formă potrivită! Unghiile pătrate sunt cele mai frumoase, dar nu sunt deloc rezistente. Ceea ce trebuie să faci tu este să le dai formă de trapez. Adică pileşti vârful drept, dar tai marginile cu o unghieră.(ai mare grijă cum o faci)
2. Masează-ţi unghiile cu ulei călduţ 10 minute timp de 7 zile, iar apoi fă asta de vreo 1-2 ori pe săptămână. Chiar merge. Dacă vrei să te convingi, ciupeşte-te înainte să-ţi pui ulei pe unghii, iar apoi ciupeşte-te după vreo 5 minute de stat cu ulei pe unghii. Când fac asta, eu observ diferenţa. Ar trebui să simţi şi tu.
Iar după vreo 2 săptămâni ar trebui să îți simți și în permanență unghiile ceva mai tari.
Se tot zice că uleiul de măsline este foarte bun, dar din câte am văzut eu și uleiul de floarea soarelui e la fel de bun. Singura diferență este că trebuie să te speli puțin mai mult pe mâini după tratament.
3. Ai grijă să nu intri în contact cu substanțe chimice(praf de spălat, etc.), și nu ține mâinile prea mult în apă(mai ales în cea fierbinte). Folosește un săpun delicat(sau unul de bebeluși), de exemplu dalin.
4. Să nu îți mai pui niciodată unghii false, încearcă să renunți cât de cât și la lac.
Succes!

4 răspunsuri:
| bianca9422 a răspuns:

Buna
aceeasi problema o am si eu
am avut unghii din ianuarie
bine de atunci am fost la multe intretineri si etc

mi le-am dat jos pentru ca vine vacanta si voi pleca in afara si acum am unghiile ca naiba
numai suport crying

cu ocazia asta sfatuiesc toate fetele SA NU ISI PUNA VREODATA ASA CEVA!
sunt frumoase cat sunt dar dupa cu ce ramai?
cu unghiile distruse

nu stiu ce sa iti zic sa faci
eu le dau cu lac intaritor si astept sa creasca sa pana scap de partea aia exfoliata atat de tare

succes :*

| Laura1102 a răspuns:

Si eu am avut unghi cu gel si cu ori cemi dadeam mi se rupeau, erau foarte sensibile
timp de cateva luni le taiam mereu ca sa-mi creasca unghiile pe care le aveam
si acum dupa mult timp, sunt groase si nu se mai rup si incep sa le dau un o oja transparenta

| Deea3 a răspuns:

Exista lac pentru intarirea unghiilor. poti sa cumperi de la avon de exemplu... fundha?:d

| AnneMarriie a răspuns:

Sunt la AVON tratamente pentru unghii.de ex poti sa iti iei o oja pentru intarirea unghiilor. sau tratamente.dar nu numai la AVON. mai poti gasi si la ORIFLAME. succes! :*