| anonim_4396 a întrebat:

Am bagat la spalat o fusta visinie cu haine negre si cand am scos-o avea ceva pete negre. Cred ca s-a patat. S-au poate cum e umeda. Am pus-o la uscat. Cum sa ii scot petele alea fara sa o distrug?
Tin prea mult la ea crying,
Multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spala fusta din nou!
Ori incearca ceva din sfaturile de aici:
http://tendintemoda.ro/......apatanate/

| untu a răspuns:

Inainte de a baga rufele la spalat separate rufele albe de cele colorate.rufele deschise la culoare trebuiesc separate de cele inchise la culoare! Mai intai sa le bagi in masina de spalat numai hainele negre atat! Celelalte haine colorate baga-le la urmatoarea spalare imediat dupa spalarea hainelor negre!

| aumih16 a răspuns:

Vanish! curata petele! mult succes!

| Holy2010 a răspuns:

Incearca cu Vanish pe pete si o speli iar. Am patit ceva similar cu o pereche de blugi la care tineam foarte mult. Nu erau patati dar aveau tente de roz. I-am spalat de vreo 7 ori pana a iesit dar nu recomand asta pentru ca blugii sunt mai rezistenti, alte materiale se fac carpe...
PS: "s-au" se scrie SAU

| FlorentinaMariaRusu a răspuns:

Poti sa faci o solutie simpla cu bicarbonat de sodiu si apa. Eventual mai poti sa pui si putina zeama de lamaie, dar cred ca reactia chimica va distruge materialul. Succes.

| paulaceasar a răspuns:

Cumpara un vanish si pune un capacel de acela pe ea si unge pe pata apoi baga-o la spalat din nou!