| madducu a întrebat:

Am citit ca, daca porti lentile de contact, trebuie sa te feresti de fum si de praf.De ce? Ce se intampla daca stai in fum?

Răspuns Câştigător
| deea_7942 a răspuns:

Am purtat lentile de contact (cu diotrii, nu pentru schimbarea culorii)5 ani. Iti pot spune sigur ca ochii ti se vor irita de la fumul de tigara si de la praf, risti sa ti se inroseasca, sa-ti lacrimeze sau la polul opus sa ti se usuce foarte tare ochii. Poti folosi lacrimi naturale(sau artificiale cum vrei sa le spui) sa-ti mai cureti putin ochii dar toti medicii recomanda sa stai departe de orice iti va provoca iritari ale ochilor: fumul, praful, apa sarata de mare, apa de la piscine, fardurile ieftine luate de pe strada, rimelurile iesite din garantie, demachiantul foarte puternic, mainile murdare daca ai obiceiul sa te atingi la ochi. Lentilele de contact nu sunt de joaca, iti trebuie o foarte buna igiena daca nu vrei sa ajungi in spital.

5 răspunsuri:
| Gazulina a răspuns:

Ideea` este ca, daca se intampla sa-ti intre fum in ochi, ochii se irita si vei lacrima, ceea ce intr-adevar nu e placut`! Si cu prafu e la fel. sper sa ajute`:*

| razwan3l a răspuns:

Deoarece fumul te pisca la ochi, ei o sa iti lacrimeze->lacrimi + praf= infectie la ochi asa ca ai mare grija si cand ti le iei jos sa fi fff curata pe maini

| 03aprilie a răspuns:

Pai si o ruda de-a mea are lentile de contact. Pai daca stai in fum te ustura rau de tot.

| blondu_9020 a răspuns:

Lentilele iti pot afecta vederea, ai mare grija cum le foloesti.si un pr de al meu a avut lentile si mergea in cluburi si la petreceri unde era mult fum de tigare si nu a avut prb, mai bine intreab-a un doctor

| soby47 a răspuns:

Pai. i-a gandeste-te! daca stai in praf si praful se aseaza pe lentilele de contact, e bine? la fum la fel... cu lentilele trebuie sa ai mare grija si e destul de greu, mai bine ( in cazul meu) port ochelari.