| Chipixz a întrebat:

am cosuri pe frunte si am incercat sa scap de ele, folosesc un gel si apa tonica, de 5 zile fac tratamentul dar nu functioneaza, m-am trezit de dimineata si am vazut un cos pe frunte si inca unul pe nas. Ce pot sa mai folosesc sa-mi treaca?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să fie și din cauza sindromului premenstrual!
Aplică un tonic antiseptic și tinctură de propolis, usucă și vindecă.
Exclus folosirea fondului de ten pe o piele bolnăvioară.
Pa, pa.

| Vali87 a răspuns:

Incearca Zineryt dar ai grija ca daca te dai dimineata risti sa te iriti mai ales ca au venit caldurile da-te seara, si dimineata da-te cu o crema Brevoxyl sau Skinoren, dar ai grija sa te dai tot asa seara ca dc te dai dim te poti arde, acum depinde daca te dai pe frunte nu e prb mare dar dc te dai pe toata fata e mai nasol in per asta a primaverii, dimineata te poti da cu o crema pentru protectie solara Uriage Fluid, Avene sau Photoderm dar sunt cam scumpe si mai si ingrasa tenul un pic. Creme mai sunt Keracnyl, Sebium AKN, Effaclair K, Effacliar Duo dar nu sunt la fel de eficiente precum primele doua pe care ti le recomand. Stiu ca multi dintre noi suntem tentati sa incercam produse elmiplant, vichi, garnier, mai ales fetele, dar nu sunt la fel de eficiente precum brevoxyl, skinoren, retin a, isotrexin - ult mele sa nu le incerci ca sunt agresice rau ti le-am mentionat asa ca sa stii, ales sunt pentru pete pct negre. Celelalte gen garnier, vichi - au un marketing fff bun dar nu sunt la fel de eficiente.
Geluri poti folosi de la Uriage, Avene, Keracnyl, Bioderma pentru a te spala pe fata dar cremele raman baza. Si trebuie sa fii consecventa adica sa te dai mult timp cateva luni cel putin si dupa aia te poti da o data pe saptamana ca trat de ingrijire, dar ai grija mare acum ca e cald soare si te poti arde.
Bafta!

| Vali87 a răspuns:

Cu skionren sau brevoxyl da-te seara nu dimineata, am gresit eu, cand ti-am sc sa te dai dimineata, scuze, si orice crema folosesti numai seara sa te dai mai ales acum primavara vara.

| Bibuşca a răspuns:

Iti stiu problema am si eu niste cosuri pe frunte si pe nas pana acum mai am foarte putini pentru ca imi dau c-o crema buna cred eu pentru ca pe mine ma mai scapat de cosi aveam mai multi si acum mai am foarte putini dar iti voi da mai multe variante din cremele care le folosesc eu deci: SPIRULIN[cu extract de spirulina o crema buna]GAMA VERDE[este crema de TUIA tot de cosi]si c-am atat aceste 2 creme sunt foarte bune vei scapa de cosi cu aceste 2 creme. Bine poti fo0losi doar una dar eu le fac pe schimburi si amndoua sunt foarte bune Bafta

| BOOBZen a răspuns:

Am fost si eu in situatia asta,dar folosesc un gel,Balea Young,l-am gasit la Real(sunt din constanta)era la un fel de farmacie, cu lucruri de frumusete, sper ca farmacia aia sa fie la Real-ul din orasul tau

| FunnyLoOVe a răspuns:

Pentru cosuri poti folosi nu numai cosmetice ci si tratamente naturale din alimentele pe care le ai in casa:

1. Lapte si suc de lamaie.

Aceste doua ingrediente sunt bogate in antioxidanti si asta va ajuta la curatarea porilor de toate impuritatile care pot genera crearea punctelor negre si a cosurilor. Substanta de curatare se prepara adaugand intr-un pahar de lapte cald cateva picaturi de suc proaspat de lamaie. Aplica lotiunea pe tenul curat si maseaza usor cateva minute, apoi las-o sa actioneze circa 10 minute. La final, clateste-ti fata cu apa caldut. Aceasta lotiune se poate folosi de fiecare data cand aveti nevoie sa scapati de punctele negre.

2. Iaurt si coaja de portocala.

Citricele pot face minuni pentru pielea ta, asa ca le poti introduce cu incredere in rutina ta de infrumusetare. Pentru a prepara aceasta masca, adauga doua linguri de coaja de portocala taiata marunt cu patru linguri de iaurt. Amesteca pana obtii o substanta omogena. Aplica pasta pe obraz si maseaza usor cu miscari circulare cel putin 2-3 minute. Aceasta amsca este excelenta si pentru tenul lipsit de vitalitate.

3. Malai si otet.

Aceste ingrediente pe care le poti gasi in orice gospodarie au un efect uimitor asupra tenului. Pentru a crea aceasta masca minunata, amesteca doua linguri de malai cu doua lingurite de otet. Aplica pasta pe fata si las-o sa isi daca efectul 15-20 de minute. Clateste apoi cu apa calduta. Vei vedea ca aceasta este una dintre cele mai eficiente solutii pentru a scapa de punctele negre.
Succes! funda?

| Alycaaaa a răspuns:

Foloseste crema clean&clear e super buna te curata bine pe fata si in 12 zile maxim nu o sai ai nici un cos pe fata.

| OmNom a răspuns:

Eu tit zic sa incerci lara apoi ele se usuca si dupa aia cad fara sa mai ai urme si seara sa te speli pe fara si dimineata cu mult sapun si apoi te stergi cu spirt... daca nu merge trebuie sa mergi la doctor dermatolog pentru a -ti face tratament eu am facut si mu imi mai apar a fost super bun!
sper sa reusesti sa scapi de csuri noroc! pa!
sper ca te-am ajutat

| sara_8272 a răspuns:

Incearca Zynerit.Este ff bun, dar se da doar pe prescriptie.In 2-3 zile iti vor trece sigur

| mihaitza_5287 a răspuns:

Am incercat o solutie noua."zinerit".e cam scumpa dar mia ajutat timp de 2 saptamani sa scap de cosuri.incearca si tu!happy

| Katherine_4335 a răspuns:

Eu zic ca ai putea sa folosesti acel instrument pe care il foloseste si dermatoloaga cand scoate cosurile. E aceea,, pensula" cu un capat rotund, si este si pe piata, dar din pacate nu stiu undesad. Si eu vreau sa imi iau si inca ma interesez.

| aba112233 a răspuns:

Ia-ti un baton corector de la avon si in maxim o saptamana trece fara probleme e bun