| anonim_4396 a întrebat:

Am dermatita seboreica (imi apar coji pe frunte, barbie, sprancene...).Imi poate recomanda cineva ceva produse? Eu m-am gandit la ceva balsamuri de fata

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește Fucidin H, combate dermatita.
Lasă balsamurile, ele nu controlează afecțiunile dermatologice.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Numeroase cazuri de dermatita seboreica pot fi tratate eficient prin utilizarea zilnica sau o data la 2 zile a unui sampon antimatreata ce contine 2, 5% sulfura de seleniu sau 1 -2% zinc pirition. Se poate utiliza si un sampon ce contine ketoconazol. Samponul trebuie aplicat pe scalp si lasat sa actioneze 5 -10 minute inainte de spalare. Dupa ce afectiunea este controlata, frecventa utilizarii sampoanelor medicale poate fi redusa la 2 ori pe saptamana sau in caz de necesitate. Solutia 1% de terbinafina este de asemenea eficienta in tratamentul dermatitei seboreice ce afecteaza scalpul.
Daca scalpul este acoperit cu scuame dense, acestea pot fi indepartate prin aplicarea unui ulei cald pe scalp si spalarea dupa cateva ore cu un sampon ce contine gudron. O alternativa este aplicarea pe durata noptii a unui produs keratolitic ce contine gudron, apoi acoperirea scalpului cu o folie de plastic, urmata de samponare dimineata.
In cazul unei inflamatii, tratamentul consta in aplicarea de fluocinolon acetonid pe intreg scalpul, umezit in prealabil, acoperit pe timpul noptii cu o folie de plastic, apoi samponat dimineata. Tratamentul poate fi repetat in fiecare seara pana la disparitia inflamatiei, apoi efectuat de 1 -3 ori pe saptamana sau in caz de necesitate. Solutiile, lotiunile sau unguentele cu corticosteroizi pot fi utilizate de 2 ori pe zi, timp de 1-3 saptamani in locul aplicarii de fluocinolon acetonid. Tratamentul poate fi intrerupt odata cu disparitia pruritului si a eritemului. In continuare, se utilizeaza sampoanele antimatreata. Pacientii trebuie sfatuiti sa uilizeze cu moderatie steroizii topici puternici, deoarece excesul poate duce la atrofia pielii si telangiectazie.
Te pup!

| LoriLoL a răspuns:

Mergi la dermatolog! el iti va recomanda produse specifice tenului tau. daca iei in considerare sfatueile de aici poate ca o se agraveze problema.nu incerca orice

| silvius162003 a răspuns:

Buna,

Eu am rezolvat aceasta problema cu urmatoarea crema:
https://www.amway.ro/......-15-uvbuva
Pentru mai multe detalii, imi poti scrie pe Skype: silviu_office sau imi poti lasa mail!

| Beautyroom a răspuns:

Buna,

Iti recomandam un produs special pentru tratamentul dermatitei seboreice:
http://www.beautyroom.ro/......glator_147

Bafta :)

| aaa03 a răspuns:

De dermatita seboreica nu o sa scapi niciodata, dar iti recomand sa folosesti Protopic 0, 1 %, insa inainte ar fi bine sa consulti un dermatolog si sa il intrebi, daca nu macar la farmacie inainte sa cumperi ( dar ar fi bine la dermatolog ca sa iti dea schema de tratament). Eu ma dau seara cu el si a doua zi dimineata imi dispare, insa la 3-4 zile apare din nou, dar sincer nu ma deranjeaza cand stiu ca dimineata nu mai am nimic. S.ar putea sa te usture cand ai zona foarte afectata insa parerea mea este ca merita din moment ce dispare imediat big grin Sper ca ti.am fost de folos happy