| SooperSayan a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema, de ceva timp mi se tot inroseste zona de sub sprancene, sub nas, si in barbie, si se formeaza foarte multe coji, apoi se vindeca cat de cat, apoi apare iar si nu stiu de ce si nu stiu cum as putea sa opresc chestia asta, din cate am aflat, este dermatita seboreica, si m-am dat cu miere de albine, iau suplimente de omega 3, nu inteleg care este cauza pentru care reapare. Daca ma puteti ajuta va rog cu niste sfaturi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai avut acnee? Ai folosit produse care contin alcool? Evita alimentele acre (lamaia este permisa, ea devine alcalina atunci cand o cunsumam ) si fermentate precum : otetul, borsul, muraturile, cascavalul etc (nu le mai consuma timp de o luna si dupa incepe sa le introduci treptat ca sa vezi cum reactioneaza pielea ta la fiecare aliment in parte ), evita stresul si odihneste-te suficient. Nu folosi creme grase. Evita aplicarea ingredientelor iritante pe ten ( alcool, menthol, parfum, sucuri de citrice etc. ), scrub-urile, apa rece si fierbinte.

Dermatita seboreica poate sa apara si daca sistemul tau imunitar este scazut, iar in cazul asta ar trebui sa discuti cu medicul tau de familie ca sa faci o hemoleucograma si o imunograma. Dermatita seboreica poate sa reapara de mai multe ori pe parcursul vietii daca tenul nu are parte de o rutina corecta. Ca sa fii sigur ca este vorba de o dermatita seboreica trebuie sa ti se faca o analiza de tesut ca sa nu te apuci sa tratezi alta afectiune si sa te intrebi de ce nu apar rezultate.

Prezenta ciupercii malassezia intr-un procent mai mare ( anormal ) pe piele poate sa cauzeze sau sa influenteze dermatita, cremele care trateaza dermatita seboreica contin ingrediente antifungice ce trateaza aceasta ciuperca. Poti sa folosesti Kelual DS de la Ducray daca ti s-a confirmat ca ai dermatita seboreica. Ingredientul activ pe care il contine crema de la Ducray este piroctone olamine si se regaseste si in crema Bioderma Sensibio D.S. dar aceasta contine ca al 2-lea ingredient ulei de nuca de cocos pe care-l consider problematic pentru ten.

Dimineata :
1. Gel de curatare Balea med ultrasensitive waschgel - il gasesti in magazinele DM, costa 9-10 lei si este foarte bland cu pielea
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

2. Kelual DS
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10018919

3. Crema cu SPF 50 vara si 30 in restul anului

Seara

1. Gel de curatare Balea

2. Kelual DS, dupa 10 minute de la aplicarea cremei Kelual poti sa aplici o crema hidratanta

3. Crema Bioderma Sensibio Light - este curata la ingrediente si are o textura care se absoarbe in 5 minute de la aplicare.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017242

Poti sa iti mai aplici comprese cu ceai verde pentru ca este antiinflamator si antiiritant, dar nu te baza doar pe actiunea acestui ceai pentru ca dermatita se rezolva cu o rutina completa. Ceaiul trebuie sa fie proaspat (utilizeaza-l in prima ora dupa ce l-ai facut ), toarna ceaiul pe o discheta demacheanta si tapoteaza pielea. Nu baga discheta in ceai ca sa nu-l contaminezi. Ceaiul nu trebuie sa fie fierbinte.

| FrateleRobert a răspuns:

Problema pe care o descrii tu, este, dupa parerea mea, de natura dermatologica. Iti recomand sa vizitezi un medic dermatolog, nu sa iei toate leacurile "babesti" si unguentele "dupa ureche" caci, si tu ai spus ca tratamentul care-l urmezi tu nu are efect. Sunt sigur ca tratamentul pe care-l folosesti tu l-ai gasit pe un forum sau ceva gen.

| SooperSayan explică (pentru FrateleRobert):

Si la doctor ce o sa zica? ca deja am dermatita si o crema si du-te pa. Si mai dau si milioane pe ele, din cate am vazut multa lume a incetat sa mai apeleze la ei, pentru ca acele creme care le prescriu sunt un remediu temporar si te fac sa dai bani pe ele incontinuu.

| FrateleRobert a răspuns (pentru SooperSayan):

Pai aici depinde si de medic. La multi fara spaga nu prea faci treaba.