| anaepipic a întrebat:

am facut greseasa sa imi vopsesc parul negru intens dar nu imi place deloc cum imi sta, m-am vopsit acum 3 zile si il spal zilnic in speranta ca v-a mai iesi culoare din el si se v-a mai deschide putin vreau sa il fac saten inchis sau mediu ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu cu ceai de musetel mi-am deschis cat de cat parul dupa ce l-am vopsit roscat, l-am deschis cat sa imi permita sa il vopsesc blond.
Eu fierbeam un pumn de musetel la 1 l de apa, apoi ma clateam cu el ( dar la ultima clatire, dupa samponare clatire, balsam clatire), apoi imi puneam parul intr-un prosop jumatate de ora. Repetam caltirea cu ceai de musetel cam 1-2 ori pe saptamana, nu mai devreme deoarece si ceaiul de musetel in exces iti arde parul. Eu mi-am deschis parul dupa 3 luni de folosire.

| dianabaumli a răspuns:

Exista o soluție pe care am folosit-o de nenumărate ori. Te sfătuiesc să folosești această metodă pe propria răspundere...Rețeta este următoare: cu ajutorul unui ciocanel transformă conținutul unei cutii de Vitamina C clasic în praf. Amestecă praful cu mult mult balsam, până când obții o pastă mai fină. Aplică pasta pe părul uscat și acoperă părul cu folie. Așteaptă cel puțin 30 de minute, apoi spală-te pe păr. Repetă tratamentul până cînd nu ajungi la nuanța dorită. Eu așa am trecut de la brunet la blond închis apoi la blond arctic.happy La prima încercare părul tău va avea o nuanță ștearsă fără luciu, de aceea este indicat să ai la îndemâna vopseaua de păr cu care te vei vopsi pentru a obține nuanța dorită. Nu-ți fă griji dacă folosești un balsam de calitate, această metodă nu-ți deteriorează părul. Dar te rog încearcă pe propria răspundere.Acesta a un truc. Sper ca te va ajuta.

| 1ianuarie1februarie a răspuns:

Buna,poti sa te deschizi la par. Fierbi ceai de musetel cu cateva flori de trei si apoi tii parul in ceaiul fierbinte timp de 20 de minute. Pentru rezultate rapide fa-i asta zilnic. O alta varianta ar fi sucul de lamaie. Stoarce o lamaie si il amesteci cu 2 cani de ceai de usetel si faci la fel, stai cu parul de 20 de minute. Pupici

| Gabiy2k a răspuns:

Am inteles ca daca te speli cu ceai de musetel o perioada, decoloreaza. poti incerca big grin

| Jisttle100 a răspuns:

Nu il mai spala zilnic, asta este intr adevar o greseala. Se va ingrasa daca faci asta. Parerea mea ar fi sa folosesti apa oxigenata (decoloreaza parul). Poti cauta pe net o metoda de a ti decolora parul folosind apa oxigenata. O achizionezi de la farmacie (in jur d 2.5 lei sticluta). Poti astepta sa mai creasca parul si sa ti faci un ombre.