| Lolilopil a întrebat:

Bună, am fost acum o săptămână la dermatolog mi s-a recomandat sa folosesc epiduo, de ieri mi se descumeaza pielea și e foarte roșie precum o arsură, ce ar trebui să fac?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din prospect:
"Aplicați uniform un strat subțire de gel peste zonele afectate de acnee o dată pe zi seara înainte de culcare, evitând ochii, buzele și nările. Pielea trebuie să fie curată și uscată înainte de aplicare. Trebuie să vă spălați bine pe mâini după utilizarea Epiduo.
Medicul dumneavoastră vă va spune cât timp trebuie să utilizați Epiduo.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului."

| MihaiG9192 a răspuns:

Daca ai folosit pana acum in mod corect epiduo, sunt de parere ca ar trebui sa te opresti din a folosii acest gel. Eu am fost la dermatolog pentru acelasi lucru si am primit sa folosesc Ivapur K. Am fost anuntat ca daca in timp apare roseata, sa ma opresc din a o folosii, asta depinde de fiecare persoana. La unii apare roseata iar la altii nu.

| Andreeeeeeaaaaaaa a răspuns:

Epiduo este o cremă destul de puternică și ar trebui introdusă în rutina ta de skincare încet pentru a se obișnui tenul.
O poți folosi la început o dată la 2 zile. Și foarte important este SPF ul dimineața pentru a nu îți arde fața.
Recomand și cicaplast în zonele unde ești iritată, ajută la meliorare, dar nu folosită foarte des ca astupă porii.
Ce produse mai folosești?