| Andreea930 a întrebat:

Bună TPU, am fost la dermatolog ieri și să iau acneminum, revisan, 2 pastile pe zi și creme, ideea este cum să mă dau cu fiecare, una epiduo am dat cu ea dimineața și seara și din ce am mai citit arde fața și cetaphil spumă de curatare să dau, dar nu am găsit o în farmacie și am comandat-o și trebuie să vină mâine și una iar cetaphil 24h intensiv. Ce să folosesc întâi? Epiduo gel și după sa ma clătesc cu apă și să dau cu cetaphil spumă de curatare și după cetaphil crema 24h intensiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| parismaan a răspuns:

Pai dimineata si seara te speli cu gelul de curatare cetaphil, dimineata folosesti crema hidratanta cetaphil si seara folosesti epiduo gel dupa ce te-ai spalat cu gelul de curatare.

| parismaan a răspuns (pentru parismaan):

Si sa folosesti o cantitate mica de epiduo deoarece iti arde fata

| Andreea930 explică (pentru parismaan):

Am înțeles, eu am folosit și de 2 ori strat subțire

| Andreea930 explică (pentru parismaan):

Fac asta, seara mă cam ustură fața de la epiduo

11 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pai mai întâi te speli pe fata cu spuma de curățare, apoi epiduo, presupun, să poată intra substanta activa in piele, apoi crema hidratanta, presupun că este pentru a "sigila" totul. Citește indicațiile de pe prospect și ambalaje, vezi și acolo ce zice. Daca mai ai nevoie pe viitor, la Farmacia Tei au preturi bune.

| Andreea930 explică (pentru WhiteLife):

După epiduo dau și cu cremă cetaphil?

| WhiteLife a răspuns (pentru Andreea930):

Pai cel mai bine ar fi sa intrebi medicul care ti-a prescris tratamentul. Daca crema Cetaphil este pentru a preveni uscarea pielii, trebuie sa te dai separat de Epiduo (cu una dimineata, cu alta seara). Daca este pentru a acoperi (sigila) Epiduo, atunci dupa. Depinde acum si sa nu interactioneze una cu alta.

| Andreea930 explică (pentru WhiteLife):

Cetaphil crema intens hidratanta 24h pentru pielea sensibila si foarte uscata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ai fost la dermatolog si ti-a prescris acel tratament, nu ti-a spus si cum sa folosesti acele creme?

| Onisim10 a răspuns:

Mai întâi te dai cu gelul de curățare, după aceea cu epiduo.

| Andreea930 explică (pentru Onisim10):

Și crema cetaphil?