| Alexandra374 a întrebat:

am inceput sa ma dau cu ulei de ricin, si am auzit sa il amestec cu ulei de masline sa fie mai usor de aplicat dar am pus prea mult de ricin si prea putin de masline si a ramas parul destul de uleios are ceva daca raman asa si nu il mai spal?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta catitatea de ulei de masline sau cea de ricin, poti pune jumate jumate sau cat ai, ambele uleiuri sunt bune.
Parul nu ramane uleios de la nici un ulei dacanu este spalat cum trebuie, Se fac mai multe samponari pana se degreseaza si apoi se folosetse conditionerul si caltirea pana parul devine curat.
Am facut ani de zile aceste masti cu uleiuri in diverse combinatii: ulei de ricin simplu sau maestec cu masline, alteori amestec cu nuca de cocos sau chiar cu scortisoara pudra.
Parul se spala foarte usor si se degreseaza complet daca il speli cu sampon de 2-3 ori, apoi conditioner si la urma clatit.

| Alexandra374 explică (pentru Violleta2022):

L-am spalat de 2 ori, dar se pare ca tot a ramas, intrebarea mea este daca are ceva eu ma dau cu el fiindca imi cam cade parul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandra374):

Este de ajuns sa te speli 1 singura data, dar cu mai multe transe de sampon si clatit foarte bine dupa fiecare samponare, pentru ca parul uleios face extrem de mult clabuc.

Pentru ca tratamentul safie eficient, se incalzeste un pic uleiul de ricin si apoi, cu un tampon mic de vata, se pune doar la radacina firului de par, se pune un prosop peste par si se lasa 2-3 ore ca sa-si faca efectul, dupa care se spala normal cu mai multe samponari si clatiri, cum am explicat mai sus.
Tratamentul de sa face saptamanal, timp de 4-8 saptamani.