| Alexandra374 a întrebat:

Cine se da cu ulei de ricin? ma dau pentru ca imi cam cade parul dar a ramas destul de uleios parul, are ceva daca stau asa nu il spal imediat?

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Eu foloseam o soluție de la Gerovital pe baza de ulei de ricin (cred ca era de fapt un amestec se uleiuri) și știu ca trebuia sa stau cel puțin 30 de minute cu parul uns, asa ca ma dădeam înainte sa ma spăl pe cap de obicei (adică de vreo 2 ori pe săptămână). La mine n-a avut mare efect. Pentru căderea parului îți recomand Novophane, sunt niște pastile mai scumpe (cam 70 de lei cutia), le găsești la farmaciile Donna, trebuie sa faci tratament cel puțin 2-3 luni. Mie chiar din prima săptămână mi-a căzut mai puțin par. Însă trebuie să ai grijă să fii sigura ca nu ai alta afecțiune de sănătate și unul din efecte sa fie căderea parului.

| gogu220 a răspuns:

Uite o rețeta verificată de mine. Într-o sticla cu 450 ml rom, pui o ceapa mai mare tăiată solzișri. După ce se lasă la macerat 5 zile, se face o frecție a scalpului în fiecare seara. Nu lua în seama cum miroase (mai ciudat la început). După minim 60 de minute te poți spăla pe cap. Într-o săptămână părul este mai des, mai lucios și mai rezistent.
Sper să îți folosească.