| NoOne18 a întrebat:

Buna am nevoie de mare ajutor! am 15 ani si am probleme cu acneea de 3 ani,si e foarte mare problema,caci eu am pe fata pe brat,pe piept,pe tot spatele,pe gat,in urechi si uneori prin cap,si pot sa spun ca sunt plina de cosuri peste tot,semne, pete si puncte negre.si nu mai stiu ce sa ma fac,am incercat masti,creme,am fost chiar si la medic, si nimic nu a mers.Am citit pe net ca cosurile apar anumite zone care arata ca ai proble cu organele sau ceva de genu(ex:daca am cosuri pe obraz am probleme cu inima, daca am pe nas am cu rinichii)si nu stiu ce sa ma fac! ce puteti sa-mi recomandati?

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Ai mers la un dermatolog? nu medicul de familie, ci un dermatolog. Si crede-ma ca o sa te ajute sa scapi de cosuri.
Si eu am incercat multe remedii, masti, creme, dar apareau si mai tare si cu o lunga durata. Asa ca am fost la dermatolog. Si vad ca incepe sa dea rezultata chiar si dupa 3 saptamani ( am un tratament format din sapun, crema, solutie, si pastile).
Deci te saftuiesc sa te duci la un dermatolog, iar dupa ce vede tipul de acnee pe care o ai ( sunt mai multe tipuri si cu tratamente diferite in fuctie de tip), o sa iti prescrie ce considera ca o sa mearga cel mai bine la tine.

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Incearca sa folosesti niste masti facute in casa, naturale. Foloseste lamaie sau suc de ceapa, miere si iaurt. Nu le amesteca toate, ci in parte. Lamaia ajuta si pentru petele lasate de cosuri si usuca din radacina cosul.
Totusi, in acest caz e recomandat un medic dermatolog, insa daca iti propune tratament laser te sfatuiesc sa refuzi. Raman urme foarte urate dupa respectivul tratament si nu o sa mai scapi de ele niciodata.

| NoOne18 explică:

Am fost la dermatolog dar nu a functionat

| bettysk8 a răspuns:

Chestia cu organele nu este adevarata ...este un mit. Eu am incercat masca de miere ( stai aprox 15 min) si mi-a mai curatat tenul... si am incercat si o crema Brevoxyl si a functionat si aceea... Chestia este ca asta e pubertatea si ar fi ok sa nu te panichezi deoarece tuturor ni se intampla!

| lalala290 a răspuns:

Chestia cu organele este o prostie. Nu mai cauta pe internet. Este foarte important sa te duci la un dermatolog foarte bun, care iti va recomanda diferite creme si lotiuni. Daca nu vrei sa faci asta, iti pot recomanda cremele de la Mario Badescu, dar sa stii ca sunt costisitoare. La Roche Posay mai avea o gama buna, la fel, scumpa. Praful de aspirina aplicat pe fata este un remediu folositor, din cate stiu. Nu iti vei trata acneea corect cu lucruri ieftine, deci o sa trebuiasca sa dai ceva bani pe ele. Daca te machiezi, alege un fond de ten foarte bun la calitate. Ai grija sa te demachiezi in fiecare seara si sa iti cureti tenul perfect. Acneea vine din organism, dar daca nu te demachiezi si speli perfect pe fata, ii vei creea mediu si o sa se inrautateasca.Incearca sa mananci mai sanatos. Sunt multe alimente care ajuta la indepartarea acneei. Ciocolata si laptele, de exemplu, sunt in multe cazuri de evitat, insa depinde si de om.

| 20CmRecords20 a răspuns:

Trebuie sa iti schimbi sangele...o sa iti dispara dupa ce iti incepi viata sexuala.