| Bianca_3308 a întrebat:

Buna!

Am o mare dilema! De curand am fost la medic si mi-am dat comanda de ochelari(port ochelari de la 3 ani 7+) si m-am gandit sa imi iau si o pereche de lentile de contact(dupa atatia ani de purtat ochelari m-am cam saturat), dar nu stiu ce culoare sa imi iau. Ochii mei sunt caprui foarte deschisi spre verzi si sunt satena.Ma gandeam sa imi iau lentile de contact verzi, voi ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| intime a răspuns:

Eu zic ca lentilele de contact verzi ar merge de minune la parul tau(depinde si de forma fetei)...De asemenea ar merge si niste lentile de contact albastre sau chiar un gri-verzui sau un gri-albastrui, nici nuanta"aqua" nu ar arata rau(ai niste imagini mai jos)... uite ca sa iti dai seama mai bine iti arat si niste imagini :):
http://t3.gstatic.com/......tp?/images
sau
http://t2.gstatic.com/......tp?/images
Sper sa te ajute!:*

5 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Din cate stiu eu, lentilele pentru vedere nu pot fi si colorate. Daca gresesc, scuze si in cazul acesta ar fi ok lentile de culoare verde. albastre si mai ok big grin
Dar sper ca stii ca sunt FOARTE greu de intretinut + ca sunt scumpe si trebuie schimbate des.

| Paywa a răspuns:

Lentilele de contact pentru vedere nu sunt colorate, si nu poti sa le porti decat o luna daca le tii si ziua si noaptea si 2 luni daca le porti doar ziua. Plus ca trebuiesc dezinfectate. Aaa...si te inteleg perfect ca te-ai saturat de ochelari. In fine, tu hoytarasti dca iti iei sau nu.

| Adrianetc a răspuns:

Poarta fato ochelari, daca vrei lentile va trebuii sa folosesti mereu o solutie pentru ochi anti-dezinfectant + ca lentilele pentru vedere nu coloreaza ochii.

| Karizma a răspuns:

Sa nu iti iei nici o luntila de conttact pentru ca sunt ff greu de intretinut.Trebe sa le dai jos cand te caulci, cand faci baie, si uneori uiti de ele asa cu ochelarii macar tii minte ca ii ai la oci
Si ti-ai putea lua u model de ochelari care sa mearga cu varsta

| Bianca_3308 explică:

Exista lentile de contact colorate si pentru vedere (daca nu existau nu mia puneam intrebarea).Din moment ce vreai lentile de contact m-am informat cum sa le folosesc.Cei care vorbesc asa ca sa se bage in seama si nu stiu despre ce este vorba sa taca!(Adrianetc)