| BlueScreen a întrebat:

Am 14 ani. La 13 ani am aflat ca trebuie sa port ochelari. aveam o dioptrie destul de mare -1.25 la ambii ochii. I-am purtat 6 luni dupa aceea am fost iar la control si am aflat ca trebuie sa imi schimb ochelarii ca mi s-a schimbat dioptria thinking -1.50. In fine. Eu luna aceasta implinesc 1 an de cand port ochelari. si m-am saturat sa ii port. ma deranjeaza thinking Si as vrea sa imi spuneti parerea voastra despre lentilele de contact. de ce feluri sunt voi de care purtati. daca mi-ar prinde bine lentilele de contact la varsta mea sau la dioptria mea thinking Ce culoare mi s-ar potrivi daca am ochii caprui laughing etc. Astept raspuns Dau funda big grin.

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Nu e indicat deloc la varsta ta. Stiu ca ochelarii pot parea incomozi dar acum exista o groaza de rame misto care sate puna in valoare, mai ales acelea mai groase de plastic, purtate de mai toti actorii si nu numai. In plus, lentilele te vor tine putin iar diopriile tale oricum s-ar putea sa se mai schimbe, urmand a stagna undeva la 5 ani de la data in care ai inceput a porti ochelari. In plus, dioptriile tale fiind destul demici, nu esti obligat sa porti ochelarii tot timpul. Iti vei distruge insa ochii daca folosesti lentile de la varsta asta.

| BlueScreen explică (pentru TheAce):

Eu am miopie. e adevarat ca la un moment dat mi-ar putea stagna dioptriile? mie doamna doctor mi-a spus ca miopia nu se trateaza si ca imi va creste odata cu varsta. Nu mi-a spus ca va stagna la un moment dat thinking

| TheAce a răspuns (pentru BlueScreen):

Miopia trebuie sa stagneze dupa cativa ani. Apoi e adevarat, ar putea creste dupa 60 de ani din nou. Si eu am miopie. Mica. Din 2007 incoace e aceeasi. Eu nu port niciodata ochelari in oras, dar iti recomand tie sa o faci. Ii port inj schimb cand ma uit la tv sau cand scriu.

4 răspunsuri:
| Lleisha a răspuns:

Si eu am 14 ani. Eu port ochelari de 2 ani. La inceput nu am vrut sa accept dar m-am obisnuit cu timpul. Eu am ochii verzi si ma gandeam sa port mai tarziu lentile dar sa fie transparente sa nu mi se schimbe culoarea ochilor.Cand am mers la control am intrebat-o pe doamna doctor daca pot sa-mi pun lentile si mi-a spus ca nu sunt asa de bune. Eu sunt fata si la inceput am crezut ca o sa rada de mine baietii dar nu a fost asa. Acum imi sta foarte bine cu ochelari si pot sa spun ca am o multime de admiratori.

| stlferlo19 a răspuns:

Nu prea vad lentilele de contact asa bune... poarta ochelari, sansele ca vederea sa-ti revina sunt mai mari daca porti ochelari
Iubita mea poarta ochelari de aproximativ 4 luni, aceeasi dioptrie, si incepe sa'si revina, are momente cand vede bine fara ochelari