| donarcostica a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa-mi pun lentile de contact pentru ca am probleme cu vederea si nu vreua sa port ochelari. De cand m-am nascut am avut probleme cu ochii. imi fugea un ochi iar tinand cont ca stau destul de mult timp pe PC imi fug ambii ochi. cand ma intorc cu spatele imi mai fuge cateodata, cand am un obiect in fata ochilor, un pix ceva, imi fuge ochiul, nu vad la indepartare si cand ma uit la ceva pe telefon ( numere ceva ) Parca incep sa am probleme si acolo... si a-s vrea o pereche de lentile de contact. sau mai multe nu stiu cum functioneaza. vreau ceva detalii despre lentilele de contact. nu vreau o alta culoare la ei ca nu ma intereseaza asa ceva. vreau sa stiu cam cat m-ar costa si unde trebuie sa ma duc ca sa aflu daca pot purta asa ceva si ce dioptrii am si cat m-ar costa acest control si cat costa lentilele? AStept raspnsuri de la cei care au purtat/ port in momentul asta / au in familie un membru care poarta... Stima. ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Doar te intreb, de ce crezi tu ca doctorii oftalmologi poarta ochelari si nu lentile de contact? happy Asta ar trebui sa-ti dea de gandit inainte sa refuzi ochelarii. Lentilele vin cu mult mai multe riscuri si cu mai multa responsabilitate fata de ochelari.In plus, o pereche de ochelari bine alease iti poate schimba total infatisarea, in bine!

2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Eu am ales ochelarii fiindca cu lentilele e prea mare bataie de cap. Ochelarii sunt usor de intretinut, sunt usori, ii poti reinnoi cand vrei, ii poti alege dupa diferite culori, nu-s scumpi etc. pe cand lentilele trebuie tinute intr-o lotiune speciala care costa mult, trebuie sa pui mereu mana pe ele, deci nu stiu cat de igienice mai raman, sunt al naibii de scumpe, trebuie sa le pui si sa le scoti din ochi ca ochii sa-si revina etc. etc. Nu stiu de ce vrei sa te chinuiesti atat cand noua tehnologie are asa frumoase solutii cu ochelarii? E alegerea ta, dar... Numai bine!

| Kirro a răspuns:

Fii atent, lentilele de contact sunt mult mai scumpe si periculoase, "nemontarea" lor fara experienta poate duce si la orbire, asa ca iti recomand ochelarii... sau faci cum vrei, dar cu lentilele consumi si mai multi bani pentru ca trebuie schimbate undeva la o luna si sunt undeva la 100-500 lei... treaba ta