| rose21 a întrebat:

Hey ladies! Mi-am luat ieri un epilator de la Braun ( Silk epil 1). N-am rezistat nici 30 de sec cu el pe piele laughing. Ce pot sa fac sa mai diminuez durerea sau cum ar trebui sa ma pregatesc inainte de epilare? Funda :*.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar fi bine faci o baie inainte, te usti bine, iar apoi incerci.
Eu stoiu ca are atenuator de durere si un set de racorire.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Durerea se diminueaza daca faci un dus cu apa rece, rece inainte!

Prima oara doare. dupa aceea nu mai simti nimic.
pa-pa

| GutuvanMorgan a răspuns:

Te speli cu apa calda si apesi/freci cu buretele

| Uza a răspuns:

Sa iti spun povestea mea si sper sa iti de-a putin curaj sa infrunti durereahappy

Eu aveam parul de pe picioare foarte des si gros si am incercat foarte multe metode de epilat nedureroase dar degeaba,nu ma durea dar ma durea sufletul cand vedeam ca parul incepe din nou sa creasca la fel,aveam momente cand plangeam,nu mai suportam,vara era un calvar pentru mine deoarece trebuia sa ma epilez mai des, si foloseam crema si ma manjeam pe tot corpul si in toata baia si nu aveam rabdare sa stau cu ea,asa ca am incearca si cu bic-ul, din nou un dezastru, in unele zone m-am iritat cumplit si nu puteam sa merg plus ca mi s-a uscat si pielea dupa un timp si trebuia sa ma fac in fiecare zi ca sa am picioare fine, eram extrem de suparata pana cand intr-o zi mi-am luat inima in dinti si am zis ca trebuie sa incerc epilatorul, indiferent de durere si asa am facut,am inceput de jos,ma durea rau dar raul abia dupa incepea cand urcam din ce in ce mai sus cu epilatul, strangeam din dinti,tipam si intr-o zona mai sensibila, in spate,intre fund si picior durerea a fost extrem de mare, deci crede-ma ca mi-a curs si sange, aveam urma de sange pe aparatul de epilat din cauza firelor groase pe care le aveam,dar am indurat cu toata fiinta mea si acum ma pot bucura de o piele fina si cu un numar extrem de redus de fire plus ca sunt foarte subtiri si acum a devenit o placere sa ma epilezhappy
Nu vreau sa te sperii dar daca nu ai parul cum l-am avut eu iti recomand sa rezisti cu orice pret pentru ca durerea e doar in mintea ta si oricum te obisnuiesti.
Nu trebuie sa ai cine stie ce pregatire inainte epilatului,doar sa nu ai crema pe picioare.
Dupa epilat pielea va fi rosie dar o sa treaca in cateva ore,parul va creste chiar de la prima epilare mai subtire si mai rar si in timp vor fi rezultate remarcabile, uimitoare.
Dupa ce te epilezi ar fi indicat sa folosesti un ulei, balsam dupa epilat.
Doar ca exista un singur dezavantaj al epilarii cu aparatul dar oricum acest dezavantaj se regaseste cam la orice metoda de epilat si anume fire crescute sub piele, dar depinde foarte mult de structura firului de par, daca e gros sunt sanse mai mare daca e mai subtire, aproape puf sunt sanse mai mici.
Asa ca apuca-te sa te epilezi si lasa durerea la usahappy
PS: am incercat asa zisele metode de diminuare a durerii dar la mine nu a functionat niciuna, ba din contra durerea a fost mai"intepata" ca sa zic asa.
Bafta si curaj!

| andreea49 a răspuns:

Pai nu poti nici sa diminuezi durerea si nici sa te pregatesti cumva inainte de epilare. Incearca sa te epilezi incetul cu incetul, acum o portiune, mai tarziu iar o portiune, si tot asa. Eu asa am facut. Desi am in jur de 1 an (sau chiar mai mult) de cand ma epilez cu epilatorul, tot ma doare si mi se irita pielea.

| Mall_Pall_1992 a răspuns:

Citeste aici despre niste modele bune, cu role de masaj. http://wtm.ro/cele-mai-bune-epilatoare-ieftine/