| zed0mrt a întrebat:

Am o pereche de lentile de contact, le-am primit cadou acum 2 ani jumate, sunt sigilate, nu le-am folosit.Pe cutie nu scrie data de expirare ...scrie doar " 90 days". Sunt primite di Londra de la firma EDIT.
Sunt expirate? Le pot folosi?
Ma tem sa nu apara complicatii.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

90 days poate insemna, zic, durata de utilizare. Chiar daca nu e termen de valabilitate, 2 ani de zile sigilate e un interval care trebuie sa-ti ridice semne de intrebare.
Pot aparea complicatii, mai ales ca ochii sunt organe sensibile, de aceea te sfatuiesc sa nu le utilizezi. Mai bine cumperi un set nou, de actualitate si pe care sa-l folosesti conform instructiunilor.

2 răspunsuri:
| 12lopn a răspuns:

Are data de producere? atunci, nu le folosi. Eu nu le-as folosi in locul tau.

| Arisia a răspuns:

Cred ca 90 days ar insemna termenul de valabilitate deci inseamna ca au expirat.Nu iti recomand sa le folosesti.