| alexa17 a întrebat:

am o problema cu acneea...la inceput am avut foarte putine cosuri si puncte negre pe obraji apoi au inceput sa imi apara si pe frumte si pe nas... am incercat cu cateva creme de la farmacie dar nu au dat nici un rezultat. Imi poate recomanda cineva un tratament naturis? va multumesc

P. S : am tenul uscat si sensibil

Răspuns Câştigător
| Annemary_2131 a răspuns:

Mai terminati cu dermatologul...ganditi-va si voi oleaca... 60 lei consultatia +ce tratament iti da=trece de 100 lei
eu am si eu probleme asa ca iti voi spune ce am folosit eu
Deci am folosit de 4 ori Zynerit(cu intreruperi)a4a oara nu a mai dat rezultate, dar de primele 3 ori a dat rezultate foarte bune(probabil am capatat rezistenta, 4 ture e ceva)oricum e destul de scump (30 ron). Acum folosesc TRIAMCINOLON S, e un unguent costa in jur de 8 lei(ieftin tare)la mine e a3a zi de cand il folosesc si chiar imi ajuta.Acum sa-ti zic ritualul meu de ingrijire a fetei ca totusi nu e de ajuns doar un tratament, fata trebuie curatata.De 3 ori pe zi fac asa:1-curat fata cu un gel spuma(eu am unul de la Avon), 2-tamponez fata dischete de vata imbibate cu o lotiune astringenta(asta tot de la avon o am), 3-aplic miraculosul unguent.
O data pe saptamana fac ceai de musetel si stau cu fata deasupra vasului in care e ceaiul fierbinte, imi pun in cap un prosop ca sa actioneze aburii doar asupra fetei si stau asa cam 15 minute. Apoi cu degetele umede si fata inca transpirata frec fata foarte usor cu malai(asta pentru puncte negre), apoi clatesi cu apa.Eu mai aplic si o masca exfolianta si apoi o masca hidratanta.
cosurile astea sunt groaznice, de ce noi astia tineri care vrem sa ne bucuram de viata? Pac cresti totu bine si frumos, Pac cosuri si apare acea frustrare ce nu te lasa sa te bucuri de nimic.Succes in lupta cu cosurile! ciaw
PS: eu am 14 ani

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la un salon de cosmetică, urmezi un tratament și apoi o să faci chiar tu unul acasă de întreținere. Dacă este nevoie mergi și la un medic în dermatologie.
Consumă lichide suficiente pentru echilibrul hidroelectrolitic.
O cremă pe bază de miere de albine și aloe vera pentru ten uscat și sensibil.
Pa, pa.

| rebb a răspuns:

Sincer, ar trebui sa mergi la dermatolog.Nu mai incerca orice produs care ti-l recomanda diferite persoane care l-au folosit pentru ca nu stii cum o sa reactioneze in contact cu pielea ta.Decat sa-ti distrugi fata mai rau, mergi la dermatolog.