| janine9815 a întrebat:

Am o problemă cu coşurile. Ce soluţie pentru coşuri gen Clearasil şi Neutrogena mai ştiţi? Sau ce creme îmi recomandaţi care să fie foarte bune? Ţin să vă spun că am tenul mixt. Deci aş vrea răspunsuri de la persoane care au, ca şi mine, tenul mixt şi care au încercat produsele recomandate. Mulţumesc!

(nu îmi spuneţi să merg la dermatolog. Momentan aş dori să aud nişte păreri şi, peste câtva timp, voi merge la dermatolog)

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulți un dermatolog, dar până una-alta îți prezint câteva posibilități de a scăpa de acnee (nu există însă o garanție că vor da rezultate pozitive și în cazul tău și nu vor exista efecte adverse de nici un fel).

La ora actuală unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei este Zineryt. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se eliberează fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele și/sau tinctură de propolis pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Nu uita să treci pe la dermatolog!
Succes.

| adorciocolata a răspuns:

Iti recomand crema anti-acnee de la Gerovital. E foarte buna. O aplici pe cosuri si o lasi noaptea sa-si faca efectul. Demachiaza-te corespunzator cu produse specifice tenului tau mixt. Ar mai fi gelul Nivea All in One. E un produs care contine cate putin din fiecare produs de demachiere. Dar ai grija ca are particule exfoliante, deci iti recomand sa o folosesti de 1-2 ori pe saptamana. Cu fond de ten nu iti recomand sa te dai deoarece iti incarca tenul. Macar nu te da cu fond de ten in perioadele in care ai cosuri multe. Poti inlocui fondul de ten cu o crema coloranta. Si foarte important este sa nu folosesti produse sau tratamente pentru cosuri auzite de pe la prieteni sau alte chestii de genul asta. La fel si cu crema recomandata mai sus, daca o incerci o data si vezi ca iti apar semne, iritatii sau alte chestii de genul, renunta la asa ceva. Dar sper sa-ti faca bine deoarece e buna pentru tipul tau de ten. Si mergi la dermatolog daca asta ti-ai propus. Sper ca te-am ajutat!

| AndraNicoleta a răspuns:

Iti recomand niste fiole cu extract de iris. Le gasesti la plafar si costa in jur de 7 lei. sunt foarte bune si impotriva acneei si a punctelor negre.
Eu cred ca am incercat toate tratamentele posibile si imposibile, insa decat aceste fiole m-au ajutat cu adevarat.
Ar mai fi si Garnier 3 in 1, insa are efect atunci cand il folosesti. Cum ai intrerupt tratamentul, cum ti-au aparut iar cosuri.
Sper ca te-am ajutat.
Numai bine!

| debarba a răspuns:

Fa-ti un control la dermato si vezi daca nu ai ceva in sange.
Sau mai schimba sangele mai des sau schimba partenerul daca nu iti prieste laughing
sincer mergi la un doctor in mod sigur ai mai multe sanse. sfatul meu este sa nu iei nimic dupa ureche. Ceea ce functioneaza intr-un caz nu este obligatoriu sa functioneze si la tine

| CupCake97 a răspuns:

Skincode sau nuskin(e mai bun nuskin)

| Mdll966 a răspuns:

Incearca zynerit, e cel mai bun.Eu am avut cosuri, dar mi-au trecut datorita acestei solutii.Intr-adevar va dura ceva timp, dar te asigur ca va da rezultate.Le usuca si asa scapi de ele! Incearca-l! Nu ai nimic de pierdut! Sper ca ti-am fost de ajutor!happy

| akka4 a răspuns:

Incearca ClearSkinwinking

| janine9815 explică (pentru akka4):

Am încercat! Bani aruncaţi degeaba. Cele mai rele produse pe care le-am incercat vreodată. Absolut oribile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zynerit se aude ca e bun.

| LoVeAnGeL96 a răspuns:

Eu iti recomand tinctura de galbenele.Pe mine chiar m-a ajutat si si pe prietenele mele.

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

M-am lupta cu acnee cativa ani de zile si cel mai bun doctor dermatolog care m-a scapat de cosuri si puncte negre mi-a prescris cateva produse naturale din ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation. Eu le-am folosit la recomandarea lui zilnic, dimineata si seara. Am folosit de la firma asta o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee. Deci au dat rezultate aceste produse, m-au ajutat sa ma vindec de acnee si ti le recomand.

| Iona11 a răspuns:

Acest tratament sigur te va ajuta, pentru ca este dat de un dermatolog. Spala-te cu gelul de curatare lysalpha, pe care il gasesti la farmacie. E putin mai scump, dar da roade. In fiecare seara sa te dai cu zynerit, pe care il iei tot de la farmacie. Iar dimineata eventual cu crema lysalpha, de la gel, dar asta nu e necesara.

| xFoorMusiicx333 a răspuns:

Un ten curat iti da increderea
E primavara! Ne dorim un look nou, fresh si bineinteles in tendinte. Ne dorim prospetime, relaxare si un ten de invidiat. Te-ai saturat de problemele tenului? Nu mai vrei sa simti cum un cos iti strica buna dispozitie chiar in cele mai importante momente? Nu mai suporti look-ul de „dalmatian"? Clearasil iti ofera solutia unui ten care sa straluceasca de sanatate.
Crema pentru tratamentul cosurilor din gama Clearasil este destinata tratarii si indepartarii cosurilor deja aparute sau in formare. Se foloseste zilnic, in asociere cu unul din produsele de curatare, ingredientii sai speciali ajutand la deschiderea porilor infundati. Practic crema are un triplu mod de actiune: deschide porii infundati, absoarbe excesul de sebum si apoi usuca si trateaza locul respectiv. Se aplica pe fata curata, numai pe zona afectata, dupa ce s-a folosit in prealabil unul din produsele de curatare Clearasil.
Poti cumpara crema pentru tratamentul cosurilor Clearasil din farmacii si magazinele de specialitate la pretul recomandat de 18.90 RON

| BarsanLigia a răspuns:

Skinoren! si eu foloseam si crede-ma chiar are efect!

| BarsanLigia a răspuns:

Stii ce poti folosii si e natural? Malai. Sau un ou amestecat 2-3 linguri de miere. Sau pasta de dinti. Incearca si mastile de la Avon.Doar ca acelea au parfum si sa nu faci o alergie pe urma.

| Gabime a răspuns:

Incearca Clean&Clear, gel si lotiune pentru cosuri. sunt foarte bune, eu le-am folosit si am fost multumita.

| Gabime a răspuns:

Incearca Clean&Clear, gel si lotiune. Eu le-am folosit si am fost foarte multumita de ele.