| Kidutsa a întrebat:

Am o problema cu unghiile big grin le rod.Nu stiu ce sa fac sa-mi creasca.Am si lipsa de zinc si mi-au aparut pete albe pe ele. o IDEE CUM SA-MI CREASCA?worried. dAU funditahappy

7 răspunsuri:
| MoonShadowxB a răspuns:

Din cate am auzit, uleiul de ricin putin incalzit ajuta la cresterea si intarirea unghiilor.
Incalzeste putin ulei, pune-l intr-o ceasca, si tine-ti degetele in el.
Pentru ros, du-te la farmacie si cumpara un fel de solutie cu gust neplacut, nu stiu exact cum se numeste si da-te cu ea pe unghii.

| Iulika96 a răspuns:

Pt. inceput opreste-te din ros.Si eu am sau am avut( pentru ca m-am "lasat") aceiasi problema.Incearca sa-ti faci unghiile cu oja (chiar daca sunt mici). Poti incerca lacul de unghii(exista unele la Avon sau chiar si in magazine cu vitamine-pentru ca ai spus ca ai lipsa de zinc). Apoi trebuie sa-ti amintesti de fiecare data cand iti vine sa-ti bagi mana in gura ca nu ai voie si daca nu rezisti baga altceva, de exemplu o bomboana, sau mai stiu eu ce. Apropo, unele lacuri sunt si ca sa intareasca unghiile si le fac sa creasca si mai repede. Sper ca am ajutat... Fundita?

| L ι ѕѕ є η α ☮ a răspuns:

Daca le tii forte mult in apa cresc, dar nu exagerat.
iar cu rosul. ca sa ma dezobisnuiesc eu mi.am pus pe unghii o culoare care n. o suportam de fel. si cand vroiams a le rod imi era scarba sa pun gura pe. o asa culoare. big grin

| sweetgirl_3609 a răspuns:

Unghiile noastre pot avea de suferit daca avem o alimentatie nesanatoasa. Acestea trebuie ingrijite pentru a-si mentine frumusetea, iar regimul alimentar pe care il urmam isi poate pune amprenta asupra sanatatii unghiilor noastre.

Vitamina A se gaseste in legumele galbene sau portocalii (morcovi, dovleac, pepene galben, cartofi dulci etc.), in legumele verzi (broccoli, spanac) sau in produse de origine animala (ficat, unt, lapte si oua). Lipsa vitaminei A face ca unghiile tale sa se rupa foarte usor, sa-si piarda stralucirea naturala si sa creasca greu.

Complexul de vitamine B ajuta, de asemenea, la dezvoltarea unor unghii frumoase si sanatoase. Aceste vitamine se pot procura din diverse alimente precum banane, cartofi, ficat sau ton.

Vitamina C ajuta unghiile sa isi mentina aspectul sanatos si sa nu devina casante. Aceasta vitamina se gaseste in cantitati mari in citrice (portocale, lamai etc.).

Vitamina D si Vitamina E sunt si ele foarte importante pentru unghii. Vitamina D se poate obtine in mod natural prin expunerea la soare mai ales dimineata, dar si din anumite alimente precum: branza, ficat, somon si oua. Vitamina E se gaseste in legumele cu frunze (salata, spanac, varza) si in uleiul vegetal.

Calciul, care se regaseste din abundenta in lapte si branza, ajuta unghiile sa fie mai puternice si previne "uscarea" acestora. Alte substante benefice pentru frumusetea unghiilor sunt acizii omega-3, fierul, zincul si sulful.

In concluzie, nu uita sa mentii o dieta echilibrata care sa contina cat mai multe vitamine si minerale daca iti doresti sa ai unghii frumoase si sanatoase.

| ChristinaO a răspuns:

. ai incercat sa nu le mai rozi?

| MaRia_1799 a răspuns:

Da! Foloseste calciu pentru unghii! Asta pentru a putea sa-ti creasca si cumparati o solutie amara pentru unchii...nu stiu cum se numeste dar verisoara mea avea aceiasi problema si sia cumparat ce am mentionat mai sus! Numai ca am uitat cum se numea acea solutie amara! Dar poti merge la farmacie sa ceri*Solutie amara pentru ca sa nu mai imi rod unghiile" sau ceva de genul acestabig grinSucces cu unghiile:* Fundita as putea primi?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu un tratament pentru unghii, un lac hranitor, o crema de maini si bai caldute cu ulei de parafina pe care il poti cumpara de la farmacie.
Sunt foarte bune tratamentele pe baza de calciu, uleiuri esentiale si vitamine, care patrund in toate straturile unghiei, intarind-o. Dupa cele cateva saptamani de tratament, poti sa reincepi sa folosesti lacul de unghii, singura conditie este ca inainte de a aplica oja, sa aplici un strat de tratament.
Un truc pentru unghiile casante si care se exfoliaza usor: aplica un strat de lac transparent si tine mainile apoi intr-un bol cu apa rece. Abia apoi aplica stratul normal de oja. Unghiile nu se vor mai rupe atat de usor.
Foloseste regulat cremele nutritive! Unghiile noastre sunt supuse zilnic unor traume mai mici su mai mari: fie ca le folosim pe post de deschizator pentru dozele de suc, fie ca ni le roadem cand suntem nervoasa fie ca este vorba de actiunea nociva a unor substante precum acetona sau detergentii puternici. Astfel, nu ajunge doar tratamentul local, de urgenta, ci este nevoie de un tratament complex, care sa fie constant in timp si sa ne protejeze. O astfel de actiune au cremele puternic hidratante, pentru maini si unghii. Aveti grija atunci cand cumparati crema de maini, sa fie specificat ca se poate folosi sic si tratament pentru unghii.
Un tratament foarte bun il constituie cremele pe baza de parafina, care se aplica in strat gros pe maini si in jurul unghiei iar apoi se acopera mainile cu manusi de bumbac si se lasa produsul sa actioneze 30 de minute sau chiar peste noapte.
O alta solutie buna o reprezinta diversele uleiuri speciale pentru unghii, cum ar fi cel pe baza de arnica, care intareste unghiile si le reda stralucirea. Urmareste cremele pe baza de ingrediente naturale: glicerina, aloe vera, miere, ulei de masline sau ulei de migdale.
Maseaza unghiile pentru ca produsele de ingrijire sa patrunde cat mai adanc in piele! Masarea unghiilor ajuta nu doar la asimilarea mai rapida a diverselor tratamente pe care le folosim, dar si stimuleaza cresterea unghiilor. Masajul facut la baza unghiei stimuleaza circulatia sangelui in zona respectia si implicit cresterea unghiilor. Pentru masaj, foloseste ulei e masline si ulei de migdale, cele mai bune hidratante pentru unghii. Maseaza intai zona cuticulelor cu ulei de masline si apoi completeaza tratamentul masand intreaga suprafata a unghiei cu o bucata de lamaie. Zeama de lamaie este un intaritor natural pentru unghii si in plus le da si un aspect lucios, ingrijit.
Exista o sansa si pentru noi, cele cu unghiile mici si casante, trebuie doar sa stim cum sa profitam de ea!
Ulei de masline si suc de lamaie
Incalziti o lingura cu ulei de masline intr-o baie de apa si amestecati cu cateva picaturi de suc de lamaie. Aplicati solutia pe unghii prin masare, iar apoi puneti-va manusi de bumbac, pe care sa le tineti peste noapte. Repetati tratamentul de doua ori pe saptamana. Aceasta masca intareste unghiile si le reda aspectul sanatos.

Baie cu sare de mare
Incalziti o jumatate de litru de apa si dizolvati o lingurita cu sare de mare in ea. Scufundati degetele in solutie si mentineti-le 20 de minute. Apoi stergeti mainile si aplicati o crema hidratanta. Repetati procedura zilnic, timp de o saptamana.

Piper rosu, pentru crestere rapida
Amestecati o jumatate de lingurita cu piper rosu, zece linguri cu apa fierbinte si o lingurita cu crema de maini. Lasati amestecul la aburi zece minute. Raciti solutia, iar apoi aplicati pe unghii, masand usor, mentineti 15 minute si clatiti. Folositi masca o data pe luna, pentru intarirea unghiilor si pentru a le stimula cresterea.

Unguent cu ceara, pentru intarire
Topiti patru grame de ceara de albine si amestecati cu un galbenus de ou. Treptat aplicati ulei de masline, pana obtineti un amestec gros. Aplicati pe unghii seara, inainte de culcare, timp de zece zile.

Apa de trandafiri si glicerina, impotriva „albetelor"
Preparati o solutie din trei lingurite cu apa de trandafiri, o lingurita cu glicerina si una cu suc de lamaie. Ungeti zilnic unghiile cu acest preparat, pentru a scapa de petele albe si pentru a reda culoarea naturala sanatoasa.

Baie gelatinoasa, pentru unghii subtiri
Dizolvati o jumatate de lingurita cu glicerina într-un pahar cu apa fiarta, lasati sa se raceasca, iar apoi tineti unghiile în gelatina timp de 15 minute. Folositi tratamentul de doua-trei ori pe saptamana. Glicerina hraneste si intareste unghiile subtiri si casante.