Întrebare recomandată | Stefannutz a întrebat:

am si eu o problema pe unghii mi-au aparut niste pete albe ce se petrece cu unghiile mele si cum pot sa le vindec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| acinorev a răspuns:

Hey Stefannutz nu mananci destul calciu. petele albe pe unghii indica lipsa calciului. bea, mananca mai multe branzeturi si lactate.

| Stefannutz explică (pentru acinorev):

Muntumesc tuturo celor care mau sfatiut happy

| acinorev a răspuns (pentru acinorev):

Mersi mult ca m-ai votat raspunsul castigator! Nu uita: calciu, vitamina C. happy

25 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Ai lipsa de calciu

| RareşTPUro a răspuns:

Ai lipsa de calciu si eu am avut, numai am.In catva timp iti va trece. Sfat bea lapte e sanatos si sucuri naturale nu cumparate, ci facute de tine sau cei din familie stoarse, si sa mananci multe fructe pentru calciu si o sa iti treaca, nu e problema. Eu asa am facut si numai am nicio pata. Funda te rog!

| oOSaritaOo a răspuns:

Ai lipsă de vitamina A, mâncă varză. smug

| Marian619 a răspuns:

Ai lipsa de Calciu
ia niste vitamina C
eu iau dinalea care se dizolva in apa

| AlleSss a răspuns:

Heii!
Ai lipsa de calciu. Nu prea stiu un remediu pentru asta, doar mananca mai sanatos. Nu e foarte grav. Si eu am asa ceva big grin.
Bafta!

| MaTrIx8378 a răspuns:

Ai lipsa de calciu, de aceea ai acele pete la unghii.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Cred că asta se datorează lipsei ca calciu.
Încearcă să bei mai mult lapte și poți cumpăra tratamente de unghii( sunt sticluțe cu un lac de unghii care ajută unghia, costă 7-8lei dacă nu mai puțin).
Du-te la o farmacie și întreabă ce ar fi mai indicat.

| slowswag a răspuns:

Ai lipsa de calciu sau te-ai zgariat

| alexandruth a răspuns:

Nu e nicio problema. E doar lipsa de calciu, recomandarea mea este sa iei pastile efervescente de calciu de la farmacie si trece. Si eu am avut aceasta problema.winking

| Jee354 a răspuns:

Lipsa de calciu...

| Paull18 a răspuns:

Salut. E clar ca e lipsa de calciu. Rezolvare: Vitamine. dar daca ai o statura mai plinuta nu iti recomand vitamine.

| MsBeatrice a răspuns:

Buna nu ai patit nimic hrav.e o lipsa de calciu.te ajuta vitamina e ..sau chiar calciu..se vor duce in timp petele acestea.

| Marybm a răspuns:

Stai linistit si eu am patit asa, ai doar lipsa de calciu, dispar cu timpul, dar ar fi bine sa iei niste vitamine, eu iti recomand vitamina c, dar si cand vei merge la farmacie iti vor spune respectivele, si ar trebui sa consumi multe lichidebig grin

| Ziser a răspuns:

Freacati unghiile cu sare de lamaie in apa sau cu lamanie.Sau dea mai mult lapte, dar iti recomand sa faci cu o lamaie stoarsa sau cu miezul ei.

| RuxiLysm a răspuns:

Sunt de la nevitamine. Nu ai ce sa le faci. O sa iti dispara intr-o saptanama.

| caty2012 a răspuns:

Ai lipsa de calciu mi s-a intamplat si mie ia-ti vitamine >> B.C

| Piitica a răspuns:

Petele acele sunt de la lipsa de calciu dar nu are nimic.

| Ioanaksb a răspuns:

Ti-au aparut fiindca te-ai lovit sau ai lipsa de calciu.Si mie mi se mai intampla inainte dar acum unghiile mele nu au nimic si nu am luat vitamine sau ceva.Totusi nu strica sa intrebi la o farmacie.

| motorx98 a răspuns:

Si eu am aceste pete.Ai lipsa de calciu. Iti recomand sa bei lapte si vor trece. Multa sanatate

| SteeRYoSs a răspuns:

Nu poti sa le vindeci.Cred ca te-ai zgariat la ungii si s-au facut albe petele.

| Madyyk_Nicoletta_1933 a răspuns:

Si eu am la toate unghiile de mica, e din lipsa de calciu straight face

| micutz a răspuns:

Inseamna ca ia lipsa de calciu! Du-te la o farmacie si spune-i sa-ti dea niste vitamine sau ceva!

| xXrocsanikaXx a răspuns:

Acele pete albe ti-au aparut din cauza lipsei de calciu.Trebuie sa mananci mai multe legume.Sa consumi vitamine.