| adinamaria11 a întrebat:

Bună, am o problema mai grava ca de obicei, tenul meu o ia razna si începe să se umble tot mai mult cu coșuri.
La un moment dat imi mai trecuse dar acum nici gând ca imi trece, am o rutină foarte bună pusa la punct si nu vad care e problema, dacă cumva vedeti voi ceva greșit în rutina mea va rog sa imi spuneti.

De dimineata
1.Sapun Protex
2.Clearskin gel avon
3. Cerave gel
4.Ser Revox B77 Just Vitamin C 20%
(Acum doar creme hidratante )
5.Rilastil Acnestil MATT
6.La roche posay Effaclar Duo+
7.La roche posay Cicaplast Baume
B5+
8.Hydrating day cream spf 20 Avon
9.Oil Control Day Cream spf 20 Avon

Seara
1. Șervețele demachiante(pentru ca ma machiez pe parcursul zilei)
2.Apa micelara
3.Sapun protex
4. Cerave gel
5.Ser Revox B77 Just Vitamin C 20%
6.Rilastil Acnestil MATT
7.La roche posay Effaclar Duo+
8.La roche posay Cicaplast Baume
B5+

Si cam atat, mentionez ca am 12 ani

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand spalarea cu apa calda si sapun de 2 ori pe zi: dimineata si seara!
Fara creme, fara porcarii puse pe fata unui copilas atat de mic, care iti ingrasa tenul si face posibila aparitia de cosuri si alte bube.

| Hyperion7 a răspuns:

Recomand o vizita la dermtolog,el îți poate da un tratament adecvat,mai ales în perioada asta când hormonii o iau razna.
Decât să dai atâția bani pe chestiile acelea, investește într-o vizită la dermatolog, cu cât te duci mai devreme cu atât scapi de cicatricile post acneice cauzate de spargerea coșurilor (in caz că nu știai)
Repet, o vizita la dermatolog te va scuti de niste eventuale cheltuieli ulteriorioare pe produse care nu-și fac efectul.
Acuma nu te poți trata acasă după ureche, neapărat trebuie sa primești un tratament adecvat, in funcție de ten, in funcție de cât de mult față ta elimina sebum(crema de fata a naturii ...grăsimea de pe fata ce-o vezi tu)
Așa că daca evitai o vizita la dermatolog, recomand cu mare plăcere! Îți vei mulțumi
Numai bine!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ești la vârsta pubertății este foarte normal sa ai cosuri, mai ales ca majoritatea apar și din cauza hormonilor.( adică tot procesul pubertății).
Totuși te poți duce la o farmacie și să ceri strict o crema pentru cosuri, recomand : "cicatrizin unguent " își face treaba destul de bine, dacă nu, poți merge la farmacie și să ceri o crema pentru cosuri și vezi si ce alte recomandări primești.