| KingJulien a întrebat:

am parul ars si nu stiu ce sa-i mai fac, de tuns l-am tuns bob foarte scurt pentru ca era pana la umeri dar tot este ars sus, ce tratamente naturiste cunoasteti >? dupa proprie experienta funda!

13 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

O masca homemade: ulei de masline, ulei de cocos, ulei de ricin, ulei de avocado si ulei de argan. pui in cap si stai macar o ora. din cand in cand poti sa treci cu uscatorul ca sa se absoarba mai bine.
daca ai si un buget mai mare, poti incerca produsele de la kerastase resistance. sunt super bune. sau de la tigi. eu folosesc si parul meu trece de jumatatea spatelui. l-am decolorat si nu a fost nevoie decat sa-i tund varfurile.

| bellekamms a răspuns:

Buna,foloseste cu incredere ulei de argan. Uite aici ce poate face acest ulei. http://bellekamms.blogspot.com/

| Estera123 a răspuns:

Eu folosesc din cand in cand ulei de ricin (ma dau cu el prin par si dupa cateva ore ma spal). Mi-am luat varfurile acum vreo luna si m-a intrebat coafeza de cand nu m-am mai tuns, i-am spus ca de doi ani, iar ea a crezut ca o mint pentru ca aveam parul foarte sanatos. Plus ca il am tot la fel, pana peste jumatatea spatelui, iar in jumatate din perioada aia de 2 ani l-am intins cu placa regulat. Acum folosesc un sampon anti-matreata de la Kallos, si un balsam cu extract de catina de la Regina(firma romaneasca).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa il poti ''repara''fara al tunde scurt,trebuie mai intai sa ii tunzi varfurile un centimetru.
Poti incerca o masca de par din ulei de masline cu diferite vitamine/esente naturiste care le are introduse in produsul respectiv,sau o masca de par din pudra de cedru,galbenus de ou si lamaie, sunt niste produse foarte bune si naturiste, dau randament dupa 2 saptamani de utilizare.in final foloseste un balsam bun pe baza de tarate de grau/orz/ovaz/esente de plante naturiste, care se gasesc in plafare/farmacia naturista/farmacii.

| AndreeaFarasperante a răspuns:

Dupa ce te speli pe cap nu te mai usca cu uscatorul lasa-l sa se usuce el de la sine.Ca sa creasca sanatos ai putea folosi ulei de ricin... Sper ca te-am ajutat!

| KingJulien explică (pentru AndreeaFarasperante):

Mersi dar asta stiu si eu straight face

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru KingJulien):

Vruiam sa te ajut...nu te ingrijora... daca ai taiat din el o sa-si revina singur

| KingJulien explică (pentru AndreeaFarasperante):

hee hee nu vroiam sa te superi dar mersi de deranj, oricum, am gasit secretul big grin

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru KingJulien):

Care era?

| KingJulien explică (pentru AndreeaFarasperante):

Pai m-am tuns bob si inainte de spalare ma dau cu lamie si imi face un mar frumos si regenerat si stralucitor >big grin

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru KingJulien):

Aha,ma bucur ca ai gasit secretul.

| madalinax6 a răspuns:

Buna prietenele si cunoscutii folosesc masca(sprai)de par de la AVON! Sper sa-ti fie de folos! Funda please!

| A8ex a răspuns:

Incearca sa il ungi cu ulei de masline, stai 30 de minute cu el pe cap, apoi te speli cu un sampon reparator. La sfarsit te calatesti cu un litru de apa si sucul de la jumatate de lamaie. Daca parul tau este chiar atat de ars incerca samponul pe la Forever cel cu aloe vera. Bafta!