| Elyiela a întrebat:

Am parul blond foarte deschis, in unele parti e chiar alb, as vrea sa il mai inchid putin la culoare, sa devina un fel de saten foarte deschis sau ma rog sa scap de partile albe si culoarea sa nu mai fie asa deschisa, pentru ca am radacinile negre si se vede naspa rau daca nu ma vopsesc macar o data pe luna. Aveti vreo idee cum as putea sa fac asta? Am inca un tub de vopsea pentru castaniu inchis si ma gandeam daca amestesc vopseaua cu mult sampon si o aplic pe par, culoarea rezultata ca va fi un fel de saten? Va rog dati-mi idei!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci un ceai cu frunze de nuc (nu prea concentrat) cu care clatesti parul, in trepte, pana ce atingi nuanta dorita.

Efectul invers (deschiderea culorii) se poate face prin clatire (repetata) cu ceai de musetel.
happy

| kopli a răspuns:

Cum poti sa ai parul blond dar radacinile negre? Inseamna ca te-ai decolorat.
Daca amesteci vopseaua cu sampon, o strici si nu isi mai face efectul.
Cand te mai decolorezi, stai mai putin timp cu decolorantul, sa nu mai ajunga la alb.

| Elyiela explică (pentru kopli):

Multumesc, si da, e decolorat.

| Xaya a răspuns:

Stiam ceva de un truc cu frunze de nuc. Iti inchide parul la culoare si il face lucios