| Dixiclart a întrebat:

Am parul saten si as vrea sa imi fac suvite...roz sau albastrebig dar fara sa imi decolorez parul... funda

7 răspunsuri:
| χZαнαяєℓ a răspuns:

Bună.
Nu este nevoie să-l decolorezi. Folosește direct pe păr. Singura problemă este că vopseaua s-ar putea să nu se prindă așa de bine. Dar poți încerca.
Baftă!

| Deniiidk a răspuns:

Buna! Si eu am parul saten si mi-am facut suvite roz cu nuantator si mi se vedeau chiar foarte tare si m-au tinut 2 luni si ceva! Funda? :*

| AdevarulDoare a răspuns:

Ai putea sa incerci sa-ti faci cu nuantator mai intai, sa vezi cum iti prinde culoarea, daca nu, asta e.

| Lauraelena01 a răspuns:

Bunaaa! Si eu am fost facuta acum cativa ani roz, mov, albastrahee hee. dar am avut suvite blonde. Daca ai culoarea mai deschisa poti sa incerci cu solutii de la farmacie pentru ca nu iti ard parul absolut deloc. pentru roz- solutie de castelini, pentru mov- Violet de gentiana, iar pentru verde si albastru - albastru de metil. sper ca ti-am fost de folos :*

| Dixiclart explică (pentru Lauraelena01):

Da ma duc la farmacie si cum ii spun datim si mie?

| Lauraelena01 a răspuns (pentru Dixiclart):

Daa pur si simplu ceri ce solultie vrei, adica ce culoare si iti va da nu costa nici mult 5-6 lei sticluta.:*

| Pufuleatzaxxx a răspuns:

Buna!
Eu imi fac acasa suvita din aceea groasa, in breton, gen Rogue din X Men, dar fuchsia.
Daca ai parul inchis la culoare, decolorezi cu grija, iar apoi, eu folosesc tinctura de castelani sau loncolor trendy, nu mai stiu exact nuanta. Iti trebuie multa indemanare la inceput, dar dupa aceea intra in reflex. Eu as recomanda sa iei set de pensule pentru vopsea de par. Sunt la MegaImage, vreo 4 lei setul de doua, dozezi foarte bine cu ele decolorantul/vopseaua. Tinctura este 3, 4 lei, in farmacii.
Daca ai parul lung, merg si suvite, dar nu as face prea multe, ca este posibil sa iasa kithsch la prima incercare. Mai bine o suvita sau doua sa incadreze fata, cumva, sau sa faci varfurile parului, cum am vazut ca se poarta acum. Este mai simplu. Cel putin pana iti faci mana.
Si, cum spunea Rhoselynn, grija la folie. Daca nu iei de la Kallos, ia totusi ceva mai scump, ca cele ieftine se rup usor, crapa cand ambalezi suvita in ele, si te trezesti ca decolorantul atinge restul de par, iar acolo unde atinge iti iese portocaliu in caz de roz, sau vreun verde daca alegi albastru.
Spor la treaba!