| XAndreeaAndreeaX a întrebat:

Buna, am si eu o intreabare, am fost la cosmeticiana mea m-am epilat pe picioare si voiam si in zona inghinala, dar i-am povestit ca ultima data cand m-a epilat se vedeau punctulete rosii si ma durea f tare. Ea mi-a propus ca sa nu ma mai epilez cateva luni sa se regenereze pielea, sa nu folosesc nici crema nici lama doar sa ma tund cand creste mai mare, acum e destul de mic nu avea ce sa tunda. Ati mai patit asa se regenereaza pielea in cateva luni, sau ar trebui sa ma duc la alt salon?

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Punctulețele roșii sunt normale, de vreme ce tragi firele de par cu rădăcină cu tot insa pielea isi revine in cateva zile, max 2 sapt., apoi dupa epilare se foloseste o crema hidratanta speciala care ia durerea rapid! Daca astepti cateva luni, parul va creste mare, radacina se intareste si apoi vei avea aceeasi problema. Indicat este sa te epilezi cand parul nu se indeseste tare ca sa nu mai apara. Numai bine!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Teai iritat si e normal.Acolo ai pielea sensibila iar procedura este destul de dura, ea trebuia sa iti spuna o crema cu care sa te faci nu sa zica asteapta cateva luni. Pielea se regenereaza dar nu in luni ci in zile saptamani cel mult si ti se reface daca dai cu o crema.Mai bine schimba salonul

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Mi se pare foarte mult o luna de zile pentru regenerare! Te sfătuiesc sa schimbi salonul iar daca te faci acasa, cu aparatul de ras sa nu te râzi pana nu este putin mai maricel parul, iar daca te faci cu crema, hidrateaza-ti zona inainte cu o crema sau un gel de dus hidratant.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Esti iritata si e normal, eu cand patesc asta folosesc un unguent Nidoflor e foarte bun si se vindeca repede pentru ca e antibiotic si nu costa mai mult de 7 lei la farmacie.

| crissytpu a răspuns:

De ce nu iti faci epilare definitiva? Am fost la un centru de cosmetica, pe la Stefan cel Mare, am facut 6 sedinte cam la 2-3 saptamani sedinta si am scapat de o grija tongue

| XAndreeaAndreeaX explică (pentru crissytpu):

E o idee buna, voi incerca. Multumesc