| popescucarmen43 a întrebat:

Am și eu nevoie de un sfat: am pielea sensibila atât pe picioare cât și la zona inghinala sau pubiana sa zic asa, și mă rad cu lama și îmi ies niste bubițe destul de urate..inestetice...dacă mă ras cu lama pot să renunț la ea optând pentru crema depilatoare? atât pe picioare cât și la zona inghinala? după ce mă epilez pot sa folosesc pentru hidratare un unt hidratant pentru corp? și pe mâini dacă mă epilez cu crema pot de asemenea sa folosesc unt? ce crema îmi recomandați ca fiind cea mai buna folosita de voi?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Probabil tu nu stii sa te faci cu lama.Sa nu spui ca dai cu lama direct? Nu asa se face, se foloseste ceva spuma de ras, daca te dai doara cu lama pai si pe fata daca se da un barbat fara spuma se irita rau de tot.Ai mai putea folosi un trimer,dara unu suparatu,care nu agata pielea,cauta ca sunt,is scumpe d ara asta e, merge la curent, cele pe baterii is slabe agata eu am incercat si nu merg, Am in schimb un trimer la priza cu care ma si barbieresc nu agata deloc, dara am dat pe el 150$. Dupa poti folosi o lotiune care se numeste stai ca am uitata sa imi aduc aminte PARISSA are culoare asa albastru mov dara e buna, te simti f bine dupa si nu stiu ce mai baga aia ca iti incetineste cresterea parului bla bla povesti.Este un spray micut transparent se vede culoarea lichidului.Cauta online

| NLS a răspuns:

Sunt baiat, dar stiu de la o amica.
Crema depilatoare este cancerigena. Cea mai sanatoasa metoda ramane lama.
Epilarea cu ceara e de asemenea periculoasa, la axila sau in zona inghinala, pentru ca in acele zone se afla ganglionii limfatici ce prin "perturbarea" zonei pot induce (in timp) o forma de cancer ce nu iti doresc sa o experimentezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele bubite sunt de fapt foliculita - o inflamare a folicului pilos, si poate aparea dupa epilarea prin smulgere a firului de par sau prin radere. Foliculita poate sa fie superficiala sau profunda, la inceput arata ca un cos ( papula ) sensibil la atingere si deseori se transforma intr-un cos cu puroi ( pustula cu puroi ).

Dupa epilare poti sa folosesti 2 aspirine netamponate ( daca nu esti alergica la aspirina! ) pe care le dizolvi in ceai verde, solutia asta are proprietati anti-inflamatoare si trebuie folosita in 12-24 de ore de la prepararea ei - cu cat e mai proaspata cu atat mai bine. ( ingredientele dau un randament mai mare daca sunt proaspete ) Poti sa aplici si comprese doar cu ceai verde - este anti-inflamator si anti-iritant. Este util si ceaiul de musetel.

Dupa aplica o crema cu oxid de zinc de doua ori pe zi timp de 4-7 zile, oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor )
Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml.
https://www.dm.de/buebchen-wundschutzcreme-baby-p7613034749420.html

Cu timpul nu o sa-ti mai apara bubite, daca bubitele au puroi poti sa folosesti unguentul Baneocin care lupta impotriva infectiilor provocate de germeni patogeni ( foliculita barbei, foliculita profunda etc ) sau Fucidin crema ( NU Fucidin H pentru ca contine corticosteroizi si poate provoca dermatita cortizonica ) in locul unguntului Baneocin. Baneocin sau Fucidin aplici doar 3-4 zile dupa epilare, nu se aplica mai mult de 7 zile continuu pentru ca pot sensibiliza pielea.

Tratamentul pentru foliculita ( crema bubchen si cea hidratanta ) trebuie urmat cel putin 6 luni cu strictete, poate chiar mai mult - asta depinde de gravitatea problemei tale.

Pentru hidratare iti recomand sa folosesti Bioderma Atoderm Intensive Baume, contine ingrediente hidratante si reparatoare. Calmeaza pielea si amelioreaza mancarimea in scurt timp. Poti sa folosesti si unt sau ulei ( de samburi de struguri/migdale ) daca vrei, dar la inceput ar fi mai bine sa folosesti o crema conceputa special pentru o piele iritata si ca sa te ajute sa hidratezi cu adevarat pielea mai ales daca folosesti baneocin sau fucidin.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043381