| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare. De ceva timp mi-a aparut pe picioare, in special in apropiera gleznelor, un fel de iritatie, niste puncte rosii care devin urate atunci cand mi se racesc pricioarele. Cred ca am foliculita, adica sunt sigura de asta deoarece a aparut dupa o lunga perioada de epilat cu ceara calda, moment in care au aparut si unele fire crescute sub piele. Tin sa spun ca nu este o foliculita grava, severa...e ceva mai usor dar care arata urat. Tin sa mai spun ca in unele locuri mai dispare dar dupa un timp iar apare si oricum in urma ei raman punte maronii. Exista ceva unguente sau tratamente naturiste? Am auzit ceva de uleiul de cocos sau uleiul de arbore de ceai dar si de tetraciclina si betadina. Ce trebuie sa folosesc?

3 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa consulti un dermatolog si sa nu iti faci tratamente din auzite. Unele creme pot sa iti inrautateasca situatia. happy

| keepcalm99 a răspuns:

Eu zic sa te duci mai bine la un dermatolog. El te va ajuta sa scapi de problema pe care o ai.

| FlorentinaF a răspuns:

E posibil sa ai pielea sensibila sau sa ai pielea uscata. Mai bine mergi la un dermatolog si incearca sa folosesti o crema hidratanta pe tot corpul, pentru ca e iarna si avem nevoie de o crema.