| nikolettta a întrebat:

Fetelor help!
Ieri dimineata m-am epilat(cu lama din lipsa de timp) pe picioare si la scurt timp dupa asta mi-au aparut niste pete rosii foarte urate pe picioare.Cred ca este vreo iritatie de la epilat.Mentionez ca eu m-am mai epilat cu lama si nu am patit asa ceva.
Sfaturi cum as putea sa previn si cum sa tratez acele pete rosii.
Funda, vot si mersi mult.

Răspuns Câştigător
| misteryous a răspuns:

Te-ai epilat fara sa uzi un pic lama? sau sa te dai pe picioare cu apa? daca da asa se mai intampla asa mi s-a intamplat si mie.eu atunci m-am dat cu un pic de crema de maini.si ca sa previi aceste pete incearca ori cu crema depilatoare e mai usor sau daca nu cu lama dar mai intai udati picioarele. fundita?

| ___pr6R a răspuns (pentru misteryous):

și cam in cât timp trec petele astea roșii?

9 răspunsuri:
| filipm2001 a răspuns:

Daca nu ai la indemana un balsam care se da pe fata dupa ras, cauta orice crema hidratanta si da-te cu ea pe picioare. Iritatia o poti preveni facand un dus inainte si aplicand un strat de spuma/gel de ras sau chiar sapun din belsug pe picioare inainte de a te da cu lama. Altfel pielea si firele de par sunt foarte rigide si se intampla cum ai patit tu. Iar pe viitor incearca sa-ti programezi din timp epilatul sa nu mai fie nevoie sa recurgi la lama. E chiar cea mai proasta solutie. Succeswinking

| AdriixDoo a răspuns:

Nu este iritatie, este pentru ca poate nu folosesti lama prea des sau pentru ca nu ai folosit apa si sapun/spuma. Petele trec singure, stai linistita. Eu ma dadeam cu suc de la aloe vera tongue

| Alexa_4667 a răspuns:

Nu-ti face griji Niko, se intampla destul de des cand te epilezi in invers sensului de crestere al firului de par. Un sfat sa nu se mai intample in viitor al fi acela sa stai cel putin 15 min in apa inainte sa te epilezi. ca sa scapi de petele rosii trebuie sa te ungi cu crema cat mai des posibil, de preferat chair si cand iesi afara sa ai un strat subtire pe piele. O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of.sa nu mai faci asa niciodata.maseaza cu creme de galbenele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai iritatwinking. Fa-te cu un pic de cremawinking. Fara suparare dar sa te epilezi cu lama e cea mai mare prostiewinking> Dupa aia ti se ingroase firul de par si devine mai aspru asa mai tzeposwinking. Cu crema depilatoare ori cu epilator [cel mai bun] ori cu ceara.

| Tzukushi a răspuns:

Ce poti sa faci sa nu te mai iriti

http://www.sfaturilemariei.com/iritare-dupa-epilare/

| RoxanaPicsi a răspuns:

Hei. Eu cred ca nu este vorba de o iritatie ci faptul ca o iarna intreaga ai stat in blugi iar firele s-au rupt si n-au avut cum sa creasca. Deci acum daca te-ai epilat cu lama ti-au aparut petele rosii deoarece nu sunt smulse ci taiate. Eu mereu patesc asa. Incearca un epilat definitiv. Poate asa se vor "trata" petele

| xMerishor a răspuns:

Pai daca nu uzi lama asa se intampla. Si te poti irita sau sa iti faci rani. Eu iti recomand un epilator sau o crema depilatoare,, Veet,,winking