| PatrickZorrz1234 a întrebat:

Am un ceas mecanic auriol ian67159 (si nu stiu cat de bun e) care nu a fost purtat de multa vreme si as vrea sa stiu cum pot schimba data si ziua de pe el. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, nu se poate vedea bine poza cu cheia, daca este un singur buton sau 3.
Butonul mare - din mijloc - se numeste "cheita", cu care "se trage" ceasul (se armeaza arcul).
La ceasurile de mana, daca se trage (usurel) afara acel butonas (cca 1 mm ), atunci mecanismul se comuta la reglarea orei si minutelor.
Pentru reglarea datei cunosc 3 sisteme:
- invartirea in continu a reglajului orei, pana la data dorita (e procedeu foarte indelungat, pentru a parcurge 31 zile este nevoie sa parcurgi de 62 ori intreg cadranul de 12 ore)
- scoaterea cheitei cu inca o treapta, prin care se muta reglajul pe reglarea datei
- folosirea unor mici butoane auxiliare, prin actionarea carora se mute procedura de reglaj de la ora la data (pe poza laterala mi se par doua asemenea mici butonase intre cheita si locasul de curea.

Dupa terminarea reglajului, cheita se impinge inapoi (e ca un schimbator de viteza).

Asa cum am mai scris, ar fi bine sa-l duci la un ceasornicar sa te invete mai exact.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asemenea model de ceas nu am putut gasi pe internet.
Daca i-ai face 2-3 poze bune pe care sa le incarci pe un site, atunci ar fi de ajutor. Pe poze sa se vada clar ceasul din fata, dar si butoanele.
De asemenea, poti apela la un ceasornicar, care iti poate explica modul de reglare, precum si la ce trebuie sa ai grija cand il folosesti.

| PatrickZorrz1234 explică (pentru Bula):

Sa pun pozele aici?

| Bula a răspuns (pentru PatrickZorrz1234):

Din pacate, nu se poate vedea bine poza cu cheia, daca este un singur buton sau 3.
Butonul mare - din mijloc - se numeste "cheita", cu care "se trage" ceasul (se armeaza arcul).
La ceasurile de mana, daca se trage (usurel) afara acel butonas (cca 1 mm ), atunci mecanismul se comuta la reglarea orei si minutelor.
Pentru reglarea datei cunosc 3 sisteme:
- invartirea in continu a reglajului orei, pana la data dorita (e procedeu foarte indelungat, pentru a parcurge 31 zile este nevoie sa parcurgi de 62 ori intreg cadranul de 12 ore)
- scoaterea cheitei cu inca o treapta, prin care se muta reglajul pe reglarea datei
- folosirea unor mici butoane auxiliare, prin actionarea carora se mute procedura de reglaj de la ora la data (pe poza laterala mi se par doua asemenea mici butonase intre cheita si locasul de curea.

Dupa terminarea reglajului, cheita se impinge inapoi (e ca un schimbator de viteza).

Asa cum am mai scris, ar fi bine sa-l duci la un ceasornicar sa te invete mai exact.