| puppy16 a întrebat:

am un epilator rowenta cu atenuator.dar nu mi se pare ca ma ajuta la nimic...nu pot sa suport durerea thinking poate ca si eu st fricoasa si probabil ca si de la zgomot.dar cred ca m.am speriat si din cauza comentariilor de pe net cum ca te doare foarte foarte rau si ca iti da sangele x_x nu exista o crema sau ceva care sa atenueze durerea? sau cel putin dati.mi niste solutii ceva big grin funda!

5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Faza ca doare foarte tare si ca iti da sangele e o mare mare porcarie. Nu are cum sa iti dea sangele. Si daca te doare asa tare foloseste ori crema ori lama.

| mona a răspuns:

Cu epilator e normal sa te doara pentru ca smulge firele nu le taie, chestia ca iti da sangele si ca te doare forte tare sunt niste aberatii

| HolyPotato a răspuns:

Nu iti da sangele, dar s-ar putea sa apara niste bubite rosii (iritatii) care vor disparea pana a doua zi si pielea va ramane fina.
O sa doara putin mai mult la prima epilare, dar cu timpul durerea se mai atenueaza, iar firele cresc mai fine.
Si pe mine ma deranjeaza zgomotul, dar uite un truc: pune-ti castile in urechi si asculta muzica in timp ce te epilezi. E foarte linistitor :)
Incearca sa te relaxezi si sa te epilezi cand pielea ta e moale (dupa ce ai facut baie si te-ai uscat), ca durerea sa fie mai suportabila incearca sa intinzi pielea cu cealalta mana, e normal ca exista si locuri unde pielea e mai sensibila si va durea mai tare, dar incearca sa te gandesti la ceva.
Pentru dupa epilare te poti da cu o crema calmanta, care hidrateaza pielea si ii ofera stralucire:
http://www.google.com/......tp?/imgres
Daca crezi ca ti-e mai bine poti astepta pana la primavara (oricum porti pantaloni lungi iarna) si atunci vei fi mai hotarata ca vrei picioare fine si frumoase :) Eu nu stiu de ce, dar mi se pare ca primavara si vara doare mai putin :))
Poti arunca un ochi si pe acest site pentru mai multe sfaturi:
http://www.gds.ro/......rea+pielii

| FreakyChucky a răspuns:

E normal sa te doara la inceput dar te obisnuiesti dupa ce le iei de vreo 5 ori, ar fi mai ok daca ar avea suport pentru masaj in timp ce le smulge [mai atenueaza durerea] big grin

| sweetgirl27 a răspuns:

Pe mine m-a durut tare doar primele dati, ajuta foarte foarte mult cremele cu aloe vera(eu am folosit de la nivea), si pana la urma e normal sa te doara, mai ales daca sunt primele (4-5) dati. te poate durea tare si daca ai pielea sensibila, dar nu are cum sa iti dea sangele. sper ca te-am ajutat :*