| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca trec in nefiinta, ma doare spatele de mor. N-am facut nimic, decat o plimbare.
Ceva sa atenueze cat de putin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi un tub mare de "Voltaren Gel" sau "Diclosal Gel" si aplici 1-2 cm pe zona unde te doare.
Durererea se va atenua in cca un sfert de ora, dupa care se recomanda miscare intensa (nu stat in pat! ), de exemplu urcat fortat pe deal. Daca muschii plati de pe spate se intind, ele nu mai apasa nervii si durerea dispare complet.

O asemenea durere odata aparuta, te poti astepta oricand sa-ti re-apara, te va urmari toata viata.
Trebuie sa inveti sa traiesti cu ea.

| untu a răspuns:

Bei un ceai de tei cu o feliuta de lamaie si un masaj bun pe spate si apoi sa te odihnesti pe pat timp de 1-2 zile si vei fi din nou pe picioare! Poti sa dai pe spate niste unguent NUROFEN sau VOLTAREN!

| pisciutza19 a răspuns:

Ia un miorelaxant iti vor relaxa muschi si atenueaza din durere si un antiinflamator.