Întrebare recomandată | andreealc345 a întrebat:

Am un par destul de lung, nu este ca al Mariei Dragomiroiu sau cum o cheama pe artista aceasta, insa are o lungime destul de mare. Problema este ca imi cade foarte mult. Mi-e frica sa nu raman si fara par in cap la cat imi cade la fiecare pieptanare. Mi se incalceste foarte des si cand il descalcesc e prapad si nu doar cand e incalcit imi cade. Mama mi-a sugerat sa ma tund, insa acum vreo 2 ani m-am tuns pana la umar si aproape ca plangeam. Am tras o spaima uriasa, mai ales ca nu mi-a crescut extraordinar de repede. Stiti voi, m-am dus sa ma tund putintel mai scurt, iar frizerita mi-a luat jumatate din lungimea parului. In fine. Stiti cum as putea preveni caderea lui fara sa-l tund? Orice raspuns imi va fi folositor. Multumesc mult happy

5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Părul trebuie tuns din când în când, să crească frumos și sănătos. Cam o dată la două-trei luni ar trebui să îți tunzi vârfurile. Și eu am avut o experiență neplăcută la coafor, m-am dus să îmi tund vârfurile și...m-a tuns o grămadă!
De atunci nu mai merg niciodată să îmi tund vârfurile la coafor. O rog mereu pe mama. Unele minunate angajate de acolo sunt și geloase pe lungimea părului sau pur și simplu sunt....total pe lângă meserie.
În legătură cu faptul că îți cade mult păr, nu ai de ce să îți faci griji, că așa e sezonul acesta.
Încearcă să îți faci măcar o dată la două săptămâni măști hrănitoare cu ulei de ricin, ulei de argan, gălbenuș de ou, miere de albine etc și eventual să îți cumperi de la farmacie un șampon de plante medicinale.

Toate cele bune!

| daniellle a răspuns:

Dacă într-adevăr această problemă îți pare majoră și serioasă, poți încerca diverse tratamente. uleiul de ricin, de exemplu, întărește firul de păr.
aruncă o privire aici http://www.doctorulzilei.ro/......i-parului/

sunt naturiste, poate vei găsi ceva potrivit. numai bine!

| IonelaToma a răspuns:

Nu esti singura careia ii cade parul, asa se intampla la orice fata. Pentru a-l mai intari cat de cat poti folosi masti naturale, ulei de argan, de cocos, ce iti poti permite. Hidratarea lui este destul de importanta.

| alexandracc123 a răspuns:

Acum este sezonul in care cade parul foarte mult. Nu trebuie sa te ingrijorezi, se va opri de la sine.

| MariSD1986 a răspuns:

Nu este situație de panică. În sezonul acesta îți cade părul dar nu vei rămâne fără el. Dacă îl ai des, îți cade mai mult, ca și la mine, dar eu nu-mi fac griji! Nu te îngrijora, e ceva trecător. Dacă apelezi la anumite produse ți-l poți distruge de tot dacă nu ești sigură de efectul acestora. Eu propun să nu-ți faci griji! happy