| Zazy a întrebat:

Aş dori să-mi fac şuviţe, temporare, desigur. Am părul şaten, şi prin casă am găsit un spray special pentru şuviţe, mov. Dar logic că nu se vede cine ştie ce pe părul meu. Aş dori să-mi fac şuviţe blonde. Credeţi că mi-ar sta bine? laughing Apropo, am auzit că se pot face şuviţe cu creta. Trebuie cretă specială? Sau pur şi simplu, cretă normală? Mulţumesc pentru răspunsuri.o zi bună! big grin

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea stiu de creta laughing, am inteles ca se fac cu hartie creponata.
1. Ia şuviţa pe care doreşti să o vopseşti.
2. Ia nişte mănuşi de plastic deoarece culoare iese cam greu de pe mâini.
3. Ia-ţi o bucată lungă de folie de aluminiu.
4. Înveleşte-ţi şuviţă în hârtie.
5. Pune-o pe folia de aluminiu.
6. Umezeşte-o. (cu tot cu hârtie)
7. Împătureşte-o în folia de aluminiu.
8. Las-o câteva minute în folie.
(În funcţie de culoare pe care o ai)
9. Dă deasupra chiuvetei folia şi hârtia jos. Şterge şuviţă cu o cârpă.
10. Usuc-o cu feonul.
Ai putea sa te faci cu albastru de metilen sau violet de gentiana. (mi-am facut eu cu albastru, a iesit un verde dragut)
Eu am luat un castron de plastic, destul de maricel, apoi am turnat in el mult balsam de par si apoi am pus cateva picaturi de albastru de metilen in balsam si am amestecat. Apoi usuci parul bine cu uscatorul si te clatesti pana nu mai iese asa rau culoarea
Daca le vrei blonde poti sa te decolorezi.

| Zazy explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc. Se face şi cu cretă, poţi căuta pe Google. Dar nu ştiu dacă trebuie cu cretă specială...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zazy):

Http://spynews.ro/......59032.html nu cred ca exista creta speciala. Este pur si simplu creta colorata. Sper ca te-am ajutat! :)