| Nustiucesaspun a întrebat:

Buna, as vrea sa îmi colorez părul cu violet de gențiană (complet/total) și după sa îmi colorez vârfurile cu tinctura castellani (roz). Știți cumva dacă afectează cumva părul? Nu îmi prea pasă dacă-l arde, mai mult îmi pasă să nu cadă sau ceva, idk. laughing) dacă aveți alte sfaturi le aștept

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti-as recomanda sa-l aplici la radacina, o sa inceapa sa-ti cada parul foarte rau, si o sa-ti afecteze sanatatea scalpului din cauza continutului mare de alcool etilic. Eu am folosit castellani pe tot parul (care contine mai multe prostii pe langa alcool ) si imi cadea parul destul de rau. O data nu este mare bai ( atata timp cat n-ai un par predispus la degradare si un scalp foarte sensibil, dar tot nu ti-as recomanda sa-ti pui asa ceva pe scalp ), daca o faci pe termen lung e jale. laughing

"Compoziție:
Violet de gentiana 1%, alcool etilic 96 %, apa distilata de uz extern. "

Opteaza mai bine pentru un nuantator deoarece este mai bland cu parul si foloseste solutiile astea alcoolice doar de la jumatatea parului daca n-ai nici o problema cu maltratarea lui.

Eu folosesc loncolor trandy V3 si il tin 50-60 minute ca sa-mi iasa ca pe ambalaj ( am parul blond inchis ) si de la jumatate folosesc o combinatie de castellani, violet de gentiana si colorant alimentar rosu cu balsam.

Ca sa previ degradarea si deshidratarea lui poti sa folosesti cu cateva ore inainte de spalare ( minim 5 ) o crema de corp pe care o amesteci cu un ulei vegetal ( cocos, masline, avocado ) - astfel parul o sa aiba parte de hidratare si de nutritie.
Crema asta nu contine ingrediente care sa degradeze si costa 19 lei :
https://cosmeticolic.com/......rogena.jpg

4 răspunsuri:
| Claxon987 a răspuns:

Cred a iese culoarea la ploaie sau transpiratie si in plus mov cu roz? Sigur vrei asa ceva? Parul nu pateste nimic doar ca estetic vorbind poate te mai gandesti

| asdfq a răspuns:

1. ies foarte usor din par si iti patezi hainele cam iremedibil daca te prinde ploaia sau transpiri [jacketa mea inca e roz pe guler laughing) ]
2. dezhidrateaza parul destul de urat dar nu la fel de aiurea ca decolorarea
3. ai putea incerca totusi cu nuantator

| Tramadol a răspuns:

Nu pateste nimic parul, doar ca vei colora cam tot ce e in jur. laughing Dar cred ca iti va iesi nice

| Nustiucesaspun explică:

Până la urmă l-am colorat cu un șampon nuanțator, mersi oricum fetelor :* happy