| anaanyy a întrebat:

As vrea sa ma epilez pentru prima data cu ceara. Unde se gaseste de cumparat ceara si banda de epilat? La farmacie? Cam cat costa? Cat de repede creste firul de par dupa epilarea cu ceara? Ce sfaturi imi mai dati in legatura cu epilarea cu ceara?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lola05 a răspuns:

Găsești în supermarketuri gen Kaufland, în magazinele specializate pe produse de îngrijire, farmacii. Recomand supermarketurile și nu farmaciile, pentru că în farmacii le găsești la preț cam mare.
Dacă te epilezi singură îți recomand benzile de ceară rece. Erau unele de la Gerocossen ( http://www.daciccool.ro/......cossen.jpg ) cu care personal m-am înțeles foarte bine și am fost foarte mulțumită de ele. Caută benzi cu ceară transparentă, nu din aia colorată, că aia nu e de calitate. Rămâne pe piele și nu smulge cum trebuie firele de păr.
Dacă te ajută cineva care se pricepe și a mai făcut asta înainte, poți să iei ceară care trebuie încălzită. Dar INSIST că e nevoie să te epileze o persoană care se pricepe și are experiență la asta, pentru că altfel e posibil să te alegi cu arsuri și nu e deloc ok.
Firul de păr începe să apară cam într-o lună. Ca sfat, între 2 epilări cu ceară, epilează-te de 1-2 ori cu lama. În felul ăsta exfoliezi pielea și reușești să nu te alegi cu prea multe fire crescute pe sub piele.
Evită să te epilezi când ești la ciclu, pentru că majoritatea fetelor acuză dureri la smulgere care se manifestă mai intens, apar mici sângerări pe locul firelor de păr smulse, pot apărea și vânătăi mult mai ușor.
Și nu crede în povești și legende cum că dacă te epilezi îți vor crește 7 fire-n loc de unu', că asta e o mare aberație.
Nu mai țin minte cât dădeam pe ele, cam 20 și ceva de lei. Pachetul conține 6 benzi duble pe care le poți utiliza de 2-3 ori fără probleme.
Cel mai indicat ar fi să ai lângă tine o prietenă care să te poată ajuta, poate chiar pe mama ta. E important cum tragi de bandă ca să nu te trezești cu vânătăi, iar în unele locuri e cam greu să te descurci bine ca începătoare.