| cristtinaaa a întrebat:

As vrea sa ma ingras, ce vitamine imi recomandati? Am 14 ani, 1'60 si 54 kg. Multumesc frumos! Fundita!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te mentii bine acum dupa majorat daca te vezi ca un bat cere vitamine la medicu familist.

| AikkoxD a răspuns:

Ai 1,60. Greutatea normală pentru înălţimea asta trebuie să fie între 48 şi 55. Ăştia pe net spun că trebuie să ai cu 10 mai puţin decât înălţimea. În cazul tău, 50 kg. De ce ai vrea să te îngraşi?

| măcheamăăăî a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa te ingrasi.Eu am 55 kg la 1, 74 si sunt bine happy

| OnuOnulică a răspuns:

Eu cred ca la 54 de kg e numai bine nu trebuie sa te ingrasi.

| Jipa95 a răspuns:

La varsta ta nu ar trebui sa iei nici o vitamina. Mananca cat mai multe fructe si legume, supe si daca ai posibilitatea fa-ti un shake de fructe la blender, mananca cat mai multe proteine ( carne grasa ), cum am mai spus, vitaminele care vrei sa le iei pentru ingrasat nu sunt bune, te vor ingrasa foarte mult iar cand iti vei da seama ca ai devenit obez nu vei mai putea slabi decat prin mult sport. Bafta happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa nu te apuci de ingrasat acum, daca nu vrei ca la 20 de ani sa ai probleme cu greutatea. Te vei ingrasa oricum in perioada asta asa ca stai linistita. Oricum pentru inaltimea ta esti foarte ok.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Mie mi se pare că eşti grasă.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

| InsertName a răspuns:

Eu care am 1, 64 si am 50 de kg iar tu care esti mai mica de inaltime decat mine si ai mai multe kg vrei sa te ingrasi? E o greutate normala si nu poti comanda corpului sa se ingrase, plus ca s-ar putea sa ai probleme pe viitor.

| alincik900 a răspuns:

Ce-l mai bine ar fi sa intrebi medicul deoarece vitaminele in surplus pot dauna mai mult decit lipsa lor.Incearca sa ai o alimentatie bogata in vitamine e mult mai sanatos.

| 5yr0Kk a răspuns:

E bine cate kg ai..de ce vrei sa te ingrasi..nu inteleg..ai putea incerca vitamax dar doar dupa ce intrebi medicul de familie...
Bafta!

| mariuswox a răspuns:

Extrem vit

| cokko a răspuns:

Doamneee, eu am 17 ani, 1, 70 si 47 de kg, de ce vrei sa te ingrasi? esti bine, ba poate un pic plinuta pentru varsta ta!

| cristtinaaa explică:

Multumesc tuturor! :* :*

| Cezica a răspuns:

Eu zic sa nu faci greseala de a te ingrasa,pentru ca e usor sa te ingrasi, mananci seara cu paine multa, dar slabesti greu... stiu din propria experienta.
Deci, daca vrei sa te ingrasi, da-i cu paine rolling on the floor