| florinmadalin a întrebat:

Am 16 ani si 1.87 si 58 de kg. As vrea sa iau niste vitamine pentru a ma dezvolta sa ma ingras sa pun masa musculara ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Iti recomand sa te apuci sa mananci mai bine si sa te apuci de sala. Citeste pe internet articole in care scrie ce trebuie sa mananci ca sa te ingrasi, de ce unele persoane nu se ingrasa, desi mananc mult, etc. Vitamine nu stiu, am vrut sa iti dau doar un sfat.

| RobertMoon a răspuns:

Nu asculta ce zice peperonis ca doar steroizii funcționează, e o prostie. Apuca-te de sală și ia-ți un mass gainer Gain fast de la Animal sau Dymatize mass gainer, așa când crești în greutate dezvolți masa musculară și important e să ai minim 4 mese pe zi, iar dacă tu ești la facultate sau la muncă e practic imposibil să atingi aceste cerințe minime.

| peperonies a răspuns:

Iti recomand sa mananci cum trebuie si sa lasi "produsele". singurele lucruri care functioneaza sunt steroizii si la 16 ani e exclus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine m-au ajutat produsele de la Forever Living Products. Am avut aceeași problemă ca tine, prea subțirică, prea înaltă, lipsă mre de vitamine și minerale. Am început să iau vitaminele (Kids) și mineralele (Nature-Min) de la FLP (și nu, nu vreau să le fac reclamă, doar precizez ce m-a ajutat pe mine big grin ), și acum mă simt și arăt mai bine happy Am auzit că și produsele de la Life Care au cam același efect. Nu le-am încercat, dar cunosc persoane care au fost satisfăcute de efect happy

| Holy2010 a răspuns:

Sa lamurim un lucru important.
Vitaminele NU ingrasa pentru ca ele sunt lipsite de continut caloric. Iti fac pofta de mancare in cel mai bun caz si faciliteaza procesarea metabolica. Doar atat. Vrei masa musculara? Ai de muncit! Sala, proteine si carbohidrati de buna calitate.

| florinmadalin explică:

Dar de vitamax q 10 ce spuneti?

| AFC a răspuns:

Ia creatina aia te va ajuta si la masa si la grasime sa pui... in niciun caz steroizi, sunt greu de procurat, interzisi pe piata si foarte daunatori sanatatii