| Cherry56 a întrebat:

as vrea sa stiu ceva metode de slabire efeciente si de lunga durata pe care le-ati folosit si n-au fost foarte dure (trebuie sa dau jos in jur de 5 kilograme si nu vreau sa ma duc la sala)

Răspuns Câştigător
| Akasha13 a răspuns:

Salut, in primul rand ai nevoie de ambitie... 2. chiar daca nu mergi la sala tot ar fi bine sa faci un pic de sport, chiar si plimbarea cu bicicleta, role, alergat, etc. 3.ideea e urmatoarea, cele 3 mese principale sa nu le elimini niciodata. la micul dejun cel m-ai important! incearca sa mananci ceva usor, cereale cu lapte ( nu cu ciocolata sau orice alte minuni indulcite sau cu 90% zahar si 10% coloranti) eu una prefer fulgi de porumb. Un bol mai micut, cu lapte 1. 5 % grasime (sau daca vrei si mai putin... da deja are gust de apa), si cam 2 pumni de cereale, nu e bine sa mananci fructe exact dupa ce ai mancat. si inainte de cereale bea un suc de grepf proaspat. Urmatoarea masa : ceva usor, chiar si carne de pui sau peste, la gratar, evita sa le gatesti in ulei prea mult. O salata si cam un 100 de g cartofi fierti ( natur). si ultima masa ceva usor de tot daca rezisti poti chiar sa te folosesti de fructe.

eu mai fac uneori curele de slabit cu supe. gen supa de legume, de roshii, merge si cea de pui. avand in vedere ca un bol mic are cam 150 de calorii. si mananc cat un bol la mic dejun si cina. si crede-ma chiar da rezultate (cel putin pentru mine), si e si ok o cura de detoxifiere.

sfaturi si reguli:
- incearca sa iei mesele la ore fixe, micul dejun de prefereabil pe la ora 7, s-a costatat ca cei care mananca intrele ore 7-8 ard de 2 ori mai multe calorii

-cand simti nevoia de ceva dulce, mananca un fruct

- nu manca in nici un caz intre orele 19:00 si 6:00

- incearca sa mananci ardei iuti, accelereaza metabolismul

- elimina mancarurile grase, si pastele fainoase

- daca ai pofta de un ou, nu il praji, fa-l ochi in apa (adica fierbe-l)

- inlocuieste zaharul alb, cu cel brun... dar mai bine cu mierea...si nu il folosi in canitati excesive

-daca ai pofta de cicolata alege cea cu 80% cacao, si nu papa prea mult.

- daca ai sub 18 ani, nu e bine sa slabesti mai mult de 2 - 3 kg pe luna, trust me, o stiu pe propria piele, si pe coloana mea vertebrala in mod special care acum suna ca niste petarde. si daca slabesti mai mult de atat e luna e riscul sa pui la loc destul de repede.

- daca ai pofta de o gustare, alege un baton fitness, un mar sau ceva fruct

- nu elimina lactatele! e o prostie, chiar sunt necesare intr-o cura de slabit sanatoasa, alegele pe cele slabe in grasimi, dar nu le elimina

- s-a constatat ca persoanele care mananca o banana pe zi ( drept gustare de ex) dau m-ai usor jos colaceii de pe burtica (am obs si eu asta)

- ia mesele la ore fixe ( eu prefer ultima masa sa fie la ora 5)

- si totusi fa sport.

daca mai vrei ceva sfaturi, sau ceva intrebari, aici ar fi mult prea mult de scris, da-mi id-ul tau si iti zic tot ce vrei sa stii.

Sper ac ti-am fost de folos. happy

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu mai manca dupa ora 19(de fapt se cere ca dupa 18 sa nu se manance, dar eu nu am reusit astfel de performanta niciodata), nu mai bea bauturi acidulate si cu tone de zahar, redu ciocolata si dulciurile, manca mai putina paine si de preferat neagra sau integrala si mananca cat mai multe alimente antigrasime, cele cu calorii negative:
http://www.femeia.ro/sanatate/nutritie/100-de-alimente-fara-calorii.html
http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimente_antigrasime.php

| ºPishcotº a răspuns:

Hey:). eu tin dieta asta.si se vede ceva. ti-o recomand:)

http://forum.slabute.ro/......na-39.html

Faza cu 12 kilograme nu prea e adevarata;))...Deci incearc-o.Succes:)

| Ady00pk a răspuns:

Si eu vreau sa castig la loto si totusi nu joc big grin incearca sa alergi, genuflexiuni, abdomene. Tu spui ca nu le vrei nici dure... daca astea ti se par dure stai sa vezi ce schimbari trebuie sa faci la alimentatiehappy poti da jos 5 kg in cateva saptamani ai apoi intr-o saptamana daca iti strici alimentatia ai pierdut tothappy Nu exista exercitii de lunga durata, nu functioneaza asa, trebuie sa mentii ceea ce ai slabit.

| L a răspuns:

Renunta la alimentele nesanatoase si fa mult sport asta e cheia reusitei pentru slabit.
Daca nu vrei sa mergi la sala: sari coarda, joaca volei, iesi la alergat, multe abdomene, pune o melodie care iti place mult si danseaza pana simti ca nu mai poti. o sa slabesti garantat.
Eu iti doresc mult succes.`

| Anna_3775 a răspuns:

Crede-ma ca eu imi pun o melodie care sa imi placa, si un ritm bun si incep sa dansez prin casa... E foarte eficient. Sau poti sa iti faci singura/singur un meniu bazat pe alimente care sa nu contina multe calorii, grasimi, etc. Sper ca te-am ajutat macar putin! Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa apelezi la cineva: http://www.undegasesc.info/74/unde-gasesc-pe-cineva-sa-ma-ajute-sa-slabesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa apelezi la cineva: http://www.undegasesc.info/74/unde-gasesc-pe-cineva-sa-ma-ajute-sa-slabesc